پیچ گذاری کمر

پیچ گذاری ستون فقرات

پیچ گذاری ستون فقرات، روشی است برای رسیدن به ثبات ستون فقرات که با نگه داشتن آن در کنار هم با کمک پیچ و میله این کار صورت می گیرد. هدف از این روش این است که مهره ها را به هم چسبانده تا آن ها را در موقعیت خود  ثابت نگه داشته شوند.

چه زمانی پیج فیکس می شود؟

تثبیت پیچ ساقه کمر برای بیمارانی که بیماری دیسک کمر دژنراتیو یا تنگی کانال نخاعی دارند انجام می شود.

پیچ گذاری ستون فقرات

روش تثبیت پیچ چگونه انجام می شود؟

این روش یک روش کم تهاجمی است و تحت هدایت اشعه ایکس انجام می شود. پس از کسب رضایت از بیمار، بیهوشی انجام می شود و بیمار در موقعیت مورد نیاز قرار می  گیرد. با کمک یک سیستم  تصویر برداری، ناحیه ای از ستون فقرات  که نیاز به کاشت پیچ های پدیکل دارد مشخص می شود.

هنگامی که پوست با محلول ضد عفونی کننده تمیز می شود و با پرده های استریل پوشانده می شود، برش های کوچکی در پشت ایجاد می شود که به درگاه ورود به مهره تبدیل می شود. از طریق هر برش، یک پروب کوچک وارد می شود که با کمک فلوروسکوپی تا پایان مهره هدایت می شود.

هنگامی که کاوشگر در موقعیت خود قرار گرفت، یک سیم راهنمای کوچک از طریق پروب به موقعیت مورد نیاز از روی مهره عبور می کند. پروب برداشته می شود و پیچ های پدیکول در امتداد سیم راهنما به ناحیه ای که باید در آن پیچ شوند هدایت می شوند. زمانی که پیچ ها در موقعیت خود قرار گرفتند، با کمک میله ها به یک دیگر متصل می شوند.  همزمان با قرار دادن پیچ ها، یک پیوند استخوان نیز به منظور تقویت همجوشی ستون فقرات قرار داده می شود.

گیف اینستاگرام-دکتر میرزامحمدی

پیچ گذاری در کمر چگونه کار می کند؟

مغز و نخاع شما توسط توسط مایع شفافی به نام مایع نخاعی (CSF) احاطه شده است. این مایع در بطن های مغز تولید می شود و در اطراف فضای مغز و نخاع گردش می کند.

در طی یک سوراخ کمری، یک سوزن توخالی از طریق پوست  در قسمت پایین کمر وارد می شود. سوزن از بین مهره ها و وارد کانال نخاع می شود. از سوراخ کمری برای موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • جمع آوری مایع نخاعی برای تشخیص بیماری
  • موارد بی حس کننده را به نخاع می رساند.
  • فشار مایع نخاعی را کنترل می کند و موجب می شود مغز در حین جراحی شل شود.

روش های جدید پیچ گذاری ستون فقرات

دو تکنیک برای پیچ گذاری ستون فقرات رایج است. این دو تکنیک شامل مینی باز و از راه پوست هستند. تکنیک مینی باز به جراح این امکان را می دهد تا نقطه ورود دستگاه بر ستون فقرات فرد بیمار کاملا در دید جراح باشد. تکنیک از راه پوست برش کمی دارد اما چالش برانگیزتر است.

دکتر خلیل میرزامحمدی به عنوان بهترین جراح مغز و اعصاب تهران با جدیدترین تکنیک روز دنیا، یعنی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست، این عمل را با حداقل عوارض و نقاهت ممکن برای بیماران انجام می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در اینباره می توانید مقاله لینک شده را مطالعه و ویدئو صحبت های دکتر را در ادامه ببینید:

۰۲:۲۱
truncate dir-rtl

جراحی موفق پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

پیچ گذاری کمر از راه پوست

با توجه به شرایط بیمار، ممکن است لازم باشد ابزارهایی مانند میله ها و پیچ ها برای تثبیت ستون فقرات یا بی حرکت کردن ستون فقرات برای جوش خوردن استخوان ها مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر خلیل میرزا محمدی این امکان را برای بیماران فراهم می کنند تا با کمترین ریسک و عوارض جانبی، پیچ گذاری ستون فقرات را مانند کشورهای مطرح جهانی از طریق پوست انجام دهند. این روش جراحی ستون فقرات کاملا بسته است و بر خلاف روش های قدیمی بدن بیمار باز نمی شود.

گیف آپارات-دکتر میرزامحمدی

بهبود زخم جراحی پیچ گذاری چه مدت زمان می برد؟

مدت زمان التیام زخم جراحی ستون فقرات حدودا دو هفته بعد از عمل جراحی می باشد که بستگی به سلامتی عمومی بیماران ، وضعیت تغذیه و ابتلا نبودن به بیماری های دیگر به خصوص دیابت می باشد که ممکن است روند بهبود زخم را طولانی کند. مصرف بیش از حد سیگار ترمیم بافتی، چه استخوان و چه بافت های نرم را به شدت مختل می کند و پرهیز از آن در هفته های بعد از عمل بسیار مهم است.

دو هفته اول پس از جراحی مهمترین زمان برای مراقبت از زخم است که معمولا مدت زمان لازم برای نگه داشتن بخیه های زخم در مورد بخیه های غیر جذبی می باشد. بنابراین زخم محل جراحی را تمیز نگه دارید و روزانه آن  پانسمان را استریل کنید. همچنین در دوره نقاهت زخم حتما تغذیه مناسب داشته باشید. شما می توانید برای پانسمان جای زخم عمل، از بتادین استفاده کنید. اما بهتر است پس از آغشته کردن زخم بتادین، مجددا آن را با گاز مرطوب شده و با سرم شست و شو پاک کنید و با گاز استریل خشک و چسب زخم را بپوشانید.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر