پیچ گذاری دیسک کمر از پوست

روش نوین پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

پیچ گذاری ستون فقرات از پوست چیست؟ پیچ‌های پدیکول به ابزارهای مهمی در جراحی فیوژن ستون فقرات تبدیل شده‌اند. اما جراحی باز سنتی برای قرار دادن پیچ‌ها با عوارض قابل توجهی در بیماران همراه است. بنابراین، بسیاری از جراحان مغز و اعصاب برتر جهانی، بر روی رویکردهای کم تهاجمی برای تثبیت پیچ در ستون فقرات متمرکز شده اند. این مقاله به بررسی نوین ترین روش پیچ گذاری ستون فقرات از پوست، عوارض و نتایج آن می پردازد.

پیچ های پدیکول، ایمپلنت هایی از جنس تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ هستند که روی ساقه های مهره ای واقع در پشت استخوان های ستون فقرات بسته می شوند. هدف از پیچ گذاری، افزایش استحکام مهره ها به کمک جراحی فیوژن کمر یا ستون فقرات است.

پیچ ها به عنوان نقاط لنگر عمل می کنند و معمولاً در ۲ یا ۳ بخش ستون فقرات به صورت متوالی قرار می گیرند . جراح این پیچ ها را توسط یک میله کوتاه به هم متصل می کند تا جراحی پیچ گذاری ستون فقرات تمام شود.

روش های نوین پیچ گذاری ستون فقرات

دو تکنیک رایج مورد استفاده برای پیچ گذاری ستون فقرات، تکنیک مینی باز و تکنیک از راه پوست هستند. تکنیک مینی باز اجازه می دهد تا نقطه ورود دستگاه بر ستون فقرات در معرض دید جراح قرار گیرد. تکنیک از راه پوست حداقل برش را دارد اما چالش برانگیزتر است.

پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۱۰% از تمامی جراحی های پیچ گذاری ستون فقرات از طریق روش کم تهاجمی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست (MIS) انجام شد. این روش اگرچه در جهان شناخته شده است، اما در ایران هنوز فراوانی زیادی ندارد.

انواع-جراحی-های-پیچ-گذاری-ستون-فقرات-در-سال-2020

دکتر خلیل میرزامحمدی این امکان را فراهم کردند تا بیماران با حداقل ریسک و عوارض ممکن، پیچ گذاری ستون فقرات را مانند کشورهای مطرح جهانی از طریق پوست انجام دهند. این روش جراحی کاملا بسته است و برخلاف روش قدیمی لامینکتومی، بدن بیمار باز نمی شود. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله این جراحی نوین را بهتر معرفی کنیم.

قبل از هر چیز صحبت های دکتر خلیل میرزامحمدی را درباره این جراحی کم تهاجمی و نوین بشنویم:

۰۲:۲۱
truncate dir-rtl

جراحی موفق پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

برای گرفتن نوبت مشاوره از دکتر خلیل میرزامحمدی

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
اطلاعات تماس شما با موفقیت ثبت شد!
لطفا مجددا اطلاعات تماس خود را وارد نمائید.

مزایای پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

جراحی کم تهاجمی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست، به دلیل ویژگی های زیر محبوبیت زیادی بین بیماران و بهترین جراحان مغز و اعصاب جهانی دارد:

 • دقت بالا
 • از دست دادن خون کمتر
 • کاهش زمان بستری در بیمارستان
 • دوران نقاهت راحت تر

جراحی‌های باز سنتی می‌توانند عوارض مختلفی را پس از عمل ایجاد کنند. مانند:

 • درد زیاد
 • کلاپس ریه
 • لخته شدن خون
 • کوفتگی
 • آتروفی عضلانی
 • عفونت

تفاوت جراح مغز و اعصاب و بهترین جراح مغز و اعصاب در جهان اینجا مشخص می شود که کدامیک از جراحی ستون فقرات MIS برای درمان انحطاط شدید دیسک ستون فقرات استفاده می‌کند. جراح در روش MIS با قرار دادن گرافت استخوانی بین مهره ها پل ایجاد می کند تا استحکامشان بالا رود.

قبل از جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

بیمار باید قبل از جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست تصویربرداری های لازمی را که جراح نسخه می کند، انجام دهد. این تصویربرداری ها بسیار مهم هستند و به جراح کمک می کنند تا بهترین روش را برای جراحی برنامه ریزی کند.

حتما داروهای مصرفی خود را با جراح چک کنید. شاید لازم باشد قبل از انجام جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست، برای مدتی داروهای ضد انعقاد و… خود را قطع کنید.

سعی کنید آرامش کافی قبل از عمل داشته باشید. اگر استرس شما خیلی زیاد است به جراح بگوئید تا با همفکری و شاید دارویی مانند کلرودیازپوکساید این استرس را کاهش دهید.

شب قبل از عمل استحمام کنید. زیرا بعد از این عمل جراحی، اگرچه پوست شما کامل باز نمی شود. اما برش های نقطه ای برای عبور پروب جراحی ایجاد می شود. شما نباید تا یک هفته آن ناحیه را خیس کنید.

قبل از روز جراحی تمامی لوازمی که جراح برای استفاده بعد از عمل به شما گفته را تهیه کنید. معمولا بیماران باید از کرست کمری طبی بعد از جراحی پیچ گذاری از پوست خود استفاده کنند.

افراد سیگاری نباید حداقل ۱۰ روز قبل از جراحی سیگار بکشند. زیرا سیگار عروق باریکی که به مهره ها خونرسانی می کنند را مسدود می کند. بنابراین احتمال بروز عفونت بالا می رود.

مانند تمام جراحی ها، معمولا بیماران نباید حداقل ۸-۱۲ ساعت قبل از جراحی آب یا نوشیدنی بنوشند.

قبل جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از دیسک مانند سایر جراحی ها بیمار باید مشاوره بیهوشی، مشاوره قلب، مشاوره ریه، تست ورزش و… را انجام دهد.

جراح قبل از عمل آزمایش خونی برای چک کردن میزان قند خون، غدد و تیروئید بیمار می دهد تا شرایط عمل را طبق آن برنامه ریزی کند.

نحوه انجام جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست

جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست تقریبا مشابه با جراحی آندوسکوپی دیسک است. در این روش نیز جراح با کمک ابزاری شبیه به آندوسکوپ، پیچ گذاری ستون فقرات را بدون باز کردن و برش زیاد انجام می دهد. تصویربرداری ها به جراح کمک می کنند تا قطر ساقه و طول پیچ را انتخاب کند، در نتیجه اندازه گیری حین عمل نیازی نیست.

این روش بدین دلیل جزو جراحی های کم تهاجمی است چون:

 • برش پوست نقطه ای است.
 • آسیب به بافت، عضله، عصب و استخوان در جراحی حداقل است.

عوارض بعد از عمل مهره های کمر

این عمل نیز به هر حال یک جراحی محسوب می شود. اگرچه کم تهاجمی است اما عوارض خاص خود را دارد. اگر بیمار جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست را توسط یک جراح حاذق انجام ندهد ممکن است با عوارض زیر درگیر شود:

چون جراحی بسته است، تبحر جراح باید بالا باشد تا بیمار به بهترین نتیجه ممکن برسد.

این تکنیک اگر توسط جراح مغز و اعصاب حاذقی بکار نرود، خطر آسیب به شاخه داخلی رامی پشتی و تاندون مولتی فیدوس را به همراه دارد.

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر  با روش پیچ گذاری از پوست خیلی راحتتر از جراحی باز است. بیمار باید یکسری دستورات لازم برای انجام ندادن فعالیت سنگین، مراقبت از برش، بستن کمر بند و… را برای مدتی رعایت کند. اگر دوست دارید می توانید با مطالعه مقاله مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات، اطلاعات مفیدی در این باره کسب کنید.

ورزشهای بعد از عمل دیسک کمر

برخی ورزشها به بیمار کمک می کنند تا نتیجه بسیار خوبی از عمل دیسک کمر خود بگیرند. در این ویدئو یکی از تکنیک های ورزشی بعد از جراحی دیسک کمر را با هم می بینیم:

۰۱:۲۴
truncate dir-rtl

ورزشهای بعد از جراحی دیسک کمر

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل و به زبان ساده جراحی پیچ گذاری ستون فقرات از پوست را بررسی کنیم. مزایا، عوارض و نحوه انجام این جراحی را با شما به اشتراک گذاشتیم. علاقه مندان می توانند از طریق کادر دیدگاه زیر سوالات و نکته نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. همچنین اگر تجربه مشابهی برای پیچ گذاری ستون فقرات به روش های دیگر دارید، می توانید نکات مهم این جراحی مهم را با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر