قیمت عمل دیسک کمر

هزینه عمل دیسک کمر

هزینه عمل دیسک کمر یکی از نگرانی های بیماران کاندیدای این جراحی درمانی مهم است. این جراحی یک عمل رایج مرتبط با ستون فقرات است و به طور کلی بسیاری از بیماران تا حد از نتایج این جراحی تحت نظر یک جراح متبحر رضایت کامل دارند.

با این حال، وقتی صحبت از هر نوع جراحی به میان می‌آید، قابل درک است که بیمار نگران هزینه‌ها، به ویژه هزینه‌هایی که ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرد باشند. در ادامه، فاکتورهایی را بررسی می‌کنیم که باید هنگام تخمین هزینه عمل دیسک کمر در نظر بگیرید.

هزینه عمل دیسک کمر

میانگین هزینه های جراحی دیسک کمر

هزینه عمل دیسک کمر بر اساس عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. به طور میانگین این جراحی در جهان با هزینه هایی بین ۱۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار یا بیشتر انجام می شود. اما در ایران این جراحی با هزینه هایی بسیار کمتر توسط بهترین جراح مغز و اعصاب تهران یا شهرهای دیگر انجام می شود.

گیف تماس

هزینه های کلی این عمل شامل هزینه های بیمارستان و جراح و هزینه آزمایشات مربوطه می شود. مبلغی که یک بیمار تحت پوشش بیمه در بیمارستان دولتی می پردازد به مراتب کمتر از بیماری ایت که این عمل را در بیمارستان خصوصی انجام می دهد. بیمارستان های خصوصی معمولا تحت پوشش بیمه های عادی مانند تامین اجتماعی نیستند. اما برخی از آنها با شرکت های بیمه تکمیلی خاصی کار می کنند. همچنین بیمارانی که بیمه تکمیلی دارند معمولا می توانند بعد از پرداخت هزینه ها با فاکتورهایی که بیمه خود ارائه می دهند بخشی یا کل هزینه عمل دیسک کمر را بگیرند.

کاهش هزینه ها با پوشش بیمه

پوشش بیمه هزینه عمل دیسک کمر

خبر خوب این است که اکثر بیمه های درمانی، عمل دیسک کمر، از جمله دیسککتومی را زمانی که از نظر پزشکی ضروری تشخیص داده شود، پوشش می دهند. هزینه های خاص مربوط به این جراحی که ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود به عواملی بستگی دارد که عبارتند از:

 • نوع قراردادی که بیمار با شرکت بیمه دارد.
 • فرانشیز یا سقف اعتباری که بیمه برای این جراحی تعیین می کند.
 • بیمه شما مواردی مانند دارو برای بهبودی اولیه پس از جراحی، آزمایشات قبل و بعد جراحی را پوشش می دهد یا خیر.

فاکتورهای موثر بر هزینه عمل دیسک کمر

به طور معمول، هزینه های جراحی دیسک کمر شامل هزینه های زیر است:

 • عکسبرداری آزمایشات مورد نیاز قبل/بعد عمل
 • اتاق عمل و ریکاوری
 • دستمزد جراح
 • متخصص بیهوشی
 • بستری شدن در بیمارستان/مرکز پزشکی
 • فیزیوتراپی
 • داروهای بعد از جراحی

۱-     رادیولوژی و آزمایشات لازم

قبل عمل دیسک کمر بیمار باید آزمایش خون، عکس رادیولوژی، MRI یا سی تی اسکن طبق نظر جراح بگیرد. بنابراین این موارد بر هزینه نهایی عمل دیسک کمر او تاثیر می گذارند. بیمار می تواند با انجام دادن این آزمایشات در مراکزی که بیمه فرد را پوشش می دهند، از هزینه های جانبی این عمل بکاهد.

۲-     دستمزد جراح و تیم پزشکی

هر جراح با توجه به تبحر، دقت و تجربه ای که دارد دستمزدش متغیر است. جراحان حاذق چون تجربه بالایی دارند کمک می کنند بیمار با حداقل عوارض و ریسک ممکن این جراحی را انجام دهد. بنابراین طبیعی است دستمزد او نسبت به یک جراح کم تجربه بیشتر باشد. دستمزد پزشکان حاضر در تیم اتاق عمل مانند دکتر بیهوشی نیز بر هزینه نهایی عمل دیسک کمر تاثیر می گذارد.

۳-     اتاق عمل و ریکاوری

هر بیمارستان با توجه به امکاناتی که در اتاق عمل و ریکاوری جراحی دارد هزینه متفاوتی درخواست می کند. بنابراین هزینه اتاق عمل و ریکاوری را باید برای انجام عمل دیسک کمر در نظر بگیرید.

۴-     تجهیزات/متریال مورد نیاز

اگر نیاز باشد جراح از پلاتین یا پروتزهای خاصی برای انجام عمل دیسک کمر استفاده کند بیمار باید قیمت آن را نیز برای تخمین هزینه نهایی در نظر بگیرد.

۵-     زمان بستری در بیمارستان

هر جراح با توجه به شرایط خاص بیمار و نوع عملی که انجام می دهد تعیین می کند چند روز در بیمارستان بستری شود. بنابراین هزینه نهایی عمل دیسک کمر به تعداد روزهای مورد نیاز برای بستری در بیمارستان نیز بستگی دارد.

عواملی که باید برای هزینه نهایی عمل دیسک کمر در نظر گرفته شوند

عوامل متعددی در تعیین هزینه عمل دیسک کمر خاص بیمار نقش دارند. این عوامل عبارتند از:

 • آیا بیمار نیاز به استفاده از تجهیزات و تکنیک های خاصی برای این عمل دارد یا خیر. مثلا دکتر خلیل میرزامحمدی برای کاهش عوارض این جراحی، پیچ گذاری ستون فقرات از پوست را انجام می دهند. این تکنیک بسیار جدید است و جراحان معدودی در جهان می توانند از این تکنیک استفاده کنند.
 • بیمار چه مدت پس از جراحی باید در بیمارستان یا مرکز جراحی بماند؟
 • آیا بعد از این عمل به جراحی فیوژن نیاز خواهد داشت یا خیر؟

در جراحی فیوژن ستون فقرات، کل دیسک برداشته می شود و ایمپلنتی برای حفظ ثبات ستون فقرات وارد می شود. معمولاً ابتدا دیسککتومی انجام می‌شود و تنها بخشی از دیسک که عصب مجاور را تحریک می‌کند به جای کل دیسک برداشته می‌شود.

۰۰:۵۳
truncate dir-rtl

دیسک کمر و کمر درد

گیف آپارات دکتر خلیل میرزامحمدی

کنترل هزینه ها

موثرترین راه برای کنترل هزینه های مربوط به مشکلات دیسک این است که به محض مشاهده علائم و نشانه ها به دنبال درمان باشید. انجام این کار ممکن است ریسک نیاز شما برای انجام این جراحی کاهش دهد.

سخن آخر

هزینه عمل دیسک کمر و زمان بهبودی برای هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند شدت تغییرات مورد نیاز، تبحر جراح، هزینه های بیمارستان و اتاق عمل، آزمایشات قبل/بعد از جراحی، تعداد روزهای مورد نیاز برای بستری و تجهیزات جانبی بستگی دارد.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر