تهران، خیابان شریعتی، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر

ضربه به کدام قسمت سر خطرناک است؟

ضربه به سر
ضربه به سر

بیشتر مردم حداقل یکبار در زندگی ضربه به سر را تجربه می کنند. علت ضربه به سر ممکن است هر چیزی باشد مثل تصادف یا یک ضربه کوچک و اتفاقی که در بیشتر اوقات جای نگرانی خاصی نیست. اما گاهی ضربه به سر می تواند آسیب جدی به مغز وارد کند. بنابراین مهم است که بدانید چه زمانی ضربه چیز مهمی نیست و چه زمانی باید سریعا به اورژانس بروید تا دچار خطرات ضربه مغزی نشوید.

مغز عضو مهمی از بدن انسان که وظایف زیادی بر عهده دارد. از فکر کردن گرفته تا اعمال غیرارادی مانند تنفس توسط مغز انجام می شوند. این عضو از سه لایه غشاء به نام مننژ پوشیده شده است و در داخل جمجمه توسط مایع مغزی نخاعی محافظت می شود. اگر لیز بخورید و به سر شما ضربه بخورد یا در تصادف اتومبیل و حمله فیزیکی به سر شما آسیب وارد شود، ممکن است دچار آسیب مغزی خفیف، متوسط یا شدید شوید.

طبق گفته متخصصان مغز و اعصاب، ضربه به سر اگر موجب ترکیدن یک سرخرگ یا ورید و خونریزی در مغز شود، جدی است. خطرناک ترین قسمت برای ضربه زدن به سر، دو طرف سر، درست بالای گوش ها قرار دارد. جمجمه در این قسمت بسیار نازک است و سرخرگی وجود دارد که اگر بترکد موجب خونریزی مغزی می شود.

اگر خون بیش از حد به مغز برسد، فشار زیادی به آن وارد می کند و منجر به کما یا حتی مرگ می شود. پزشکانی که بهترین جراح مغز و اعصاب هستند، ضربه به سر اگر خطرناک باشد دارای شش علامت زیر است. در صورت داشتن هر کدام از این علامت ها بیمار باید سریعا به اورژانس مراجعه کند:

  1. بیش از پنج دقیقه بیهوش شود.
  2. داشتن حالت تهوع خطرناک است. زیرا افزایش فشار بر روی مغز می تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود.
  3. یک طرف بدن احساس ضعف داشته باشد. خون می‌تواند به قسمت هایی از مغز که حرکت را کنترل می کنند (یعنی دست‌ها و پاها)، فشار بیاورد و موجب شود فرد احساس ضعف کند.
  4. گیجی، تاری دید، دیر پاسخ دادن، مشکل در یافتن کلمات و حساس بودن به نور و صدا همه از نشانه های ضربه مغزی هستند.
  5. اگر فرد بعد از ضربه به سر دچار تشنج شود، احتمالاً به این معنی است که خون به مغز فشار وارد می کند.
  6. اگر ضربه به سر موجب سردرد شود، ممکن است به دلیل خونریزی داخلی در مغز باشد.

ضربه به سر و تورم

آسیب به سر می تواند منجر به تورم مغز شود. چون مغز توسط جمجمه پوشیده می شود، تنها مقدار کمی فضا برای متورم شدن آن وجود دارد. این تورم اگر زیاد باشد موجب افزایش فشار داخل جمجمه می شود که می تواند فرد را دچار آسیب مغزی کند. بنابراین در صورتی که پس از ضربه به سر دچار علامت های مطرح شده در بالا شدید سریعا به دکتر مراجعه کنید تا درگیر آسیب های ناشی از تورم مغز نشوید.

استفراغ بعد از ضربه به سر 

سرگیجه و حالت تهوع از عوارض جانبی طبیعی ضربه به سر هستند اما استفراغ نشانه خطرناک شدن وضعیت فرد است. با این حال اگر بیمار تنها یکبار استفراغ کند معمولاً خیلی خطرناک نیست. باز هم بهتر است اگر بچه ها و بزرگسالان مسن دچار استفراغ بعد از ضربه به سر شدند، حتما توسط یک متخصص مغز و اعصاب بررسی شوند.

استفراغ بعد از آسیب به سر

علت استفراغ

چندین علت احتمالی برای استفراغ پس از آسیب سر وجود دارد. مانند:

اختلال در عملکرد دهلیز: آسیب به مخچه یا گوش داخلی موجب مشکلات تعادلی و سرگیجه می شود که می تواند علت استفراغ برخی افراد باشد.

میگرن: برخی از آسیب های سر موجب سردرد یا میگرن شدید می شود که خودش دلیل برای استفراغ است.

شکستگی جمجمه: شکستگی جمجمه درد شدیدی ایجاد می کند که می تواند منجر به استفراغ شود.

هماتوم: هماتوم یعنی تجمع خطرناک خون در سطح مغز. یکی از نشانه های هماتوم، استفراغ مکرر است.

خوابیدن بعد از ضربه

چند ساعت بعد از ضربه به سر نباید خوابید

متخصصان زمانی می گفتند که افراد در صورت ضربه به سر باید بیدار بمانند. طبق نظریه متخصصان در گذشته اگر فرد پس از ضربه مغزی بخوابد احتمال به کما رفتن یا مرگ او بسیار بالا خواهد بود. اما الان پزشکان به این نتیجه رسیده اند که خوابیدن هنگام این اتفاق یا ضربه مغزی شدن فرد، خطرناک نیست.

سخن آخر

میزان آسیب و سلامت فرد پس از ضربه به سر، به نوع آسیب مغزی و سوابق پزشکی بیمار بستگی دارد. در صورت بروز آسیب جدی، تمرکز پزشکان متخصص مغز و اعصاب و سایر افراد همراه بیمار بر این است که توانایی های فرد در خانه و جامعه به خطر نیفتد. دکتر خلیل میرزامحمدی متخصص جراحی مغز و ستون فقرات هستند که به بیماران کمک می کنند تا جای ممکن کمترین عارضه را از آسیب های مغزی نخاعی ببینند. برای ارتباط با دکتر یا بیان هر سوال می توانید از کادر زیر دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدول محتوا

جدیدترین مقالات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر