ضربه به سر

ضربه به سر در کدام قسمت خطرناک است؟

بیشتر مردم حداقل یکبار در زندگی ضربه به سر را تجربه می کنند. علت ضربه به سر ممکن است هر چیزی باشد مثل تصادف یا یک ضربه کوچک و اتفاقی که در بیشتر اوقات جای نگرانی خاصی نیست. اما گاهی ضربه به سر می تواند آسیب جدی به مغز وارد کند. بنابراین مهم است که بدانید چه زمانی ضربه چیز مهمی نیست و چه زمانی باید سریعا به اورژانس بروید تا دچار خطرات ضربه مغزی نشوید.

هنگام ضربه به سر چه اتفاقی می‌افتد؟

مغز عضو مهمی از بدن انسان که وظایف زیادی بر عهده دارد. از فکر کردن گرفته تا اعمال غیرارادی مانند تنفس توسط مغز انجام می شوند. این عضو از سه لایه غشاء به نام مننژ پوشیده شده است و در داخل جمجمه توسط مایع مغزی نخاعی محافظت می شود. اگر لیز بخورید و به سر شما ضربه بخورد یا در تصادف اتومبیل و حمله فیزیکی به سر شما آسیب وارد شود، ممکن است دچار آسیب مغزی خفیف، متوسط یا شدید شوید.

طبق گفته متخصصان مغز و اعصاب، ضربه به سر اگر موجب ترکیدن یک سرخرگ یا ورید و خونریزی در مغز شود، جدی است. خطرناک ترین قسمت برای ضربه زدن به سر، دو طرف سر، درست بالای گوش ها قرار دارد. جمجمه در این قسمت بسیار نازک است و سرخرگی وجود دارد که اگر بترکد موجب خونریزی مغزی می شود.

اگر خون بیش از حد به مغز برسد، فشار زیادی به آن وارد می کند و منجر به کما یا حتی مرگ می شود. پزشکانی که بهترین جراح مغز و اعصاب هستند، ضربه به سر اگر خطرناک باشد دارای شش علامت زیر است. در صورت داشتن هر کدام از این علامت ها بیمار باید سریعا به اورژانس مراجعه کند:

 1. بیش از پنج دقیقه بیهوش شود.
 2. داشتن حالت تهوع خطرناک است. زیرا افزایش فشار بر روی مغز می تواند منجر به حالت تهوع و استفراغ شود.
 3. یک طرف بدن احساس ضعف داشته باشد. خون می‌تواند به قسمت هایی از مغز که حرکت را کنترل می کنند (یعنی دست‌ها و پاها)، فشار بیاورد و موجب شود فرد احساس ضعف کند.
 4. گیجی، تاری دید، دیر پاسخ دادن، مشکل در یافتن کلمات و حساس بودن به نور و صدا همه از نشانه های ضربه مغزی هستند.
 5. اگر فرد بعد از ضربه به سر دچار تشنج شود، احتمالاً به این معنی است که خون به مغز فشار وارد می کند.
 6. اگر ضربه به سر موجب سردرد شود، ممکن است به دلیل خونریزی داخلی در مغز باشد.

ضربه به سر و تورم

آسیب به سر می تواند منجر به تورم مغز شود. چون مغز توسط جمجمه پوشیده می شود، تنها مقدار کمی فضا برای متورم شدن آن وجود دارد. این تورم اگر زیاد باشد موجب افزایش فشار داخل جمجمه می شود که می تواند فرد را دچار آسیب مغزی کند. بنابراین در صورتی که پس از ضربه به سر دچار علامت های مطرح شده در بالا شدید سریعا به دکتر مراجعه کنید تا درگیر آسیب های ناشی از تورم مغز نشوید.

استفراغ بعد از ضربه به سر 

سرگیجه و حالت تهوع از عوارض جانبی طبیعی ضربه به سر هستند اما استفراغ نشانه خطرناک شدن وضعیت فرد است. با این حال اگر بیمار تنها یکبار استفراغ کند معمولاً خیلی خطرناک نیست. باز هم بهتر است اگر بچه ها و بزرگسالان مسن دچار استفراغ بعد از ضربه به سر شدند، حتما توسط یک متخصص مغز و اعصاب بررسی شوند.

استفراغ بعد از آسیب به سر

علت استفراغ

چندین علت احتمالی برای استفراغ پس از آسیب سر وجود دارد. مانند:

اختلال در عملکرد دهلیز: آسیب به مخچه یا گوش داخلی موجب مشکلات تعادلی و سرگیجه می شود که می تواند علت استفراغ برخی افراد باشد.

میگرن: برخی از آسیب های سر موجب سردرد یا میگرن شدید می شود که خودش دلیل برای استفراغ است.

شکستگی جمجمه: شکستگی جمجمه درد شدیدی ایجاد می کند که می تواند منجر به استفراغ شود.

هماتوم: هماتوم یعنی تجمع خطرناک خون در سطح مغز. یکی از نشانه های هماتوم، استفراغ مکرر است.

خوابیدن بعد از ضربه

چند ساعت بعد از ضربه به سر نباید خوابید

متخصصان زمانی می گفتند که افراد در صورت ضربه به سر باید بیدار بمانند. طبق نظریه متخصصان در گذشته اگر فرد پس از ضربه مغزی بخوابد احتمال به کما رفتن یا مرگ او بسیار بالا خواهد بود. اما الان پزشکان به این نتیجه رسیده اند که خوابیدن هنگام این اتفاق یا ضربه مغزی شدن فرد، خطرناک نیست.

سخن آخر

میزان آسیب و سلامت فرد پس از ضربه به سر، به نوع آسیب مغزی و سوابق پزشکی بیمار بستگی دارد. در صورت بروز آسیب جدی، تمرکز پزشکان متخصص مغز و اعصاب و سایر افراد همراه بیمار بر این است که توانایی های فرد در خانه و جامعه به خطر نیفتد. دکتر خلیل میرزامحمدی متخصص جراحی مغز و ستون فقرات هستند که به بیماران کمک می کنند تا جای ممکن کمترین عارضه را از آسیب های مغزی نخاعی ببینند. برای ارتباط با دکتر یا بیان هر سوال می توانید از کادر زیر دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

52 پاسخ
 1. سلام، پسر دوازه ساله بنده تصادف کرده، سرش به زمین محکم خورده،فراموشی گرفته و یکبار هم الان استفراغ کرده، چون بنده در شهرستان ام به بچه هام گفتم ببرید زود پیش دکتر مغز واعصاب،در این تصادف به خاطر ترس از نداشتن گواهینامه راننده موتور به خانوم راننده مقصر رضایت داده بره، ولی بنده موافق نبودم،

  1. سلام. با آرزوی سلامتی برای پسر محترم شما. این نشانه ها ممکن است خطرناک باشند. باید هرچه سریعتر آزمایش های لازم توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

  2. سلام لطفا جوابمو بدید امروز در مدرسه یکی از بچه ها دستش رو محکم به سرم زد سرم درد گرفته ممکنه در سرم خونیرزی داخلی شده باشه یا سرطان داشته باشم

   1. سلام. ضربه به سر زمانی خطرناک است که فرد دچار علائمی مانند گیجی، تهوع و عدم تعادل شود. خیلی وسواس بابت تومور و سرطان نداشته باشید. اگر میخواهید اطلاععات بیشتری درباره علائم تومور مغزی بدخیم بدانید مقاله آن را مطالعه نمائید.

 2. سلام وقت بخیر دوست من غش کرده سرش محکم به میز خورده ورم کرده، چن بار بعدش استفراغ کرده و به نور حساسیت داشت و جواب سوالامو دیر میداد و همش میگفت خوابم میاد
  شبش رفت سیتی اسکن داده دکتر گفته خطر رفع شده و خون لخته نشده به نظرتون با این علائم نیازه بازم ببرمش پیش متخصص؟

  1. وقت بخیر….یه فرد ۲۳ساله خیلی اتفاقی سرش (قسمت بالای سر)به کولر برخورد کرده و هیچگونه سرگیجه و تاری دید نداره… ولی حالت تهوع داره و استفراغم نکرده ازاین ماجرا یک ساعت میگذره ‌….باید به پزشک مراجع کند؟ و یا تاچند روز ممکنه علائم خطرناک رو نشون بده

 3. سلام خسته نباشی صبح زمین خوردم بالای ابروم چند تا بخیه خورد پشت پلکم کبود شده رفتم سی تی دادم گفت مشکلی نداری ولی چندین بار استفراغ کردم کمی هم خون داخلش بود سرم هم درد میکنه تجویز شما چیه ممنون از لطفتون

 4. سلام ۷ سال پیش پشت سرم به ماشین خورد شدت نداشت دچار هیچ عوارضی نشدم اما ۱ ماه بعدش سمت راست سرم به جرکت حساس شد و فشار و در بعضی حالت ها با تکان سر دچار سرگیجه مبشدم دکتر مغز اعصاب مراجعه کردم ایشون ام ار ای نوشتن انجام دادم گفتن مشکلی نداره گفتن مبتلا به میگرن حرکتی هستی قرص بتاهستین و پروپونانول مصرف می‌کنم بهتر میشم خیلی ۲ سال بعد باز مجددا بررسی کردم اسکن کردم بازم سالم بود اسکن کامل سر و جمجمه و مغز دکتر گوش حلق بینی مراجعه کردم گفتن سرگیجه های وضعیتی هست دارو مصرف کنی بتا هستین خوب میشی اما اگر بازم ادامه دار بود مبتلا به میگرن هستی راهی نداره

  1. سلام خدا قوت
   بنده رفتم استخر از چاله اب که سورسوره داره امدم پاین از پشت سر امدم تو اب اب عمق داشت بعد که امدم بیرون رگ های پشت سرم درد میکرد
   الان فکر که میکنم درد داره یکم
   مشکلی نداره

 5. سلام خسته نباشید دیروز شوهرم از سرکار سرش محکم به زیر درخورده و همون ثانیه بالا اورده وفقط همون یکبار بالا اورده.ایا خطرناکه اللن به من گفته دارم از نگرانی میمیرم لطفا بگید چکارکنم

 6. سلام دختر من الان چهارماهشه و از فاصله ۲۰ سانت (تقریبا ۱ وجب) به پشت سر افتاده ، اولش گریه کرد اما سریع ساکت شد و به حالت کاملا نرمال برگشت و تا تقریبا ۲:۳۰ بعد از برخورد هیچ علامتی نداشت اما از بعد از اون چند بار استفراغ کرد (البته خودش ریفلکس داره و به صورت طبیعی هر روز چند بار استفراغ میکرد) و غیر از اون هیچ علامت دیگه ای نداره ، حالا ایا باید بخاطر استفراغش ببریمش اورژانس با ملاحظه اینکه خودش روزی چند بار استفراغ میکرد ، یا نه

  ممنون و متشکر

  1. سلام. استخوان سر بچه ها استحکام کمی دارد. به همین دلیل وقتی آسیب یا ضربه وارد شود ممکن است آسیب جدی ببیند. برای بررسی به اورژانس مراجعه کنید.

 7. سلام خسته نباشید ببخشید دیشب پسرم از سر اوپن به زمین افتادسه سالش بعد پنج دقیقه سه بار زیاد بالا اورد بعد گفت خوابم میاد سریع بردمش دکتر عکس گرفتن گفتن همچی خوب هیچ مشکلی سرش ندارببرینش اگه خدایی نکرد بالا اورد بیارینش العان دوساعت خوابید یبار بیدار شد اب خورد العان خواب خدارو شکر سالمه میخاستم ببینم دیکه مشکلی نداره؟
  دیگه بالا نمیار؟اگه خدایی نکرد بالا اود چکار کنم؟؟؟

 8. سلام پسرم ۲سالشه دیشب داشت توخونه فوتبال بازی میکرد یهو ب پام خورد و عقبی افتاد ب پشت ..سرش محکم خورد و گریه کرد و بردم صورتشو شستم و بغلش کردم و بالا اورد یبار .بعدش یکم گیج و اروم بود .کم کم خوب شد و حالت عادی برگشت..نگران کننده هست؟؟؟؟

 9. من سرم چند روز پیش میشه گفت وسط سرم به یک تیکه دیوار بالای راه پله برخورد بدی کرد و جوری ک دندونام به هم کوبیده شد خیلی درد بدی داشت و اون روز سردرد بودمو احساس هالی بودن سر داشتم نرفتم دکتر ورمم نکرد الان بعد چند روز سردرد های شدیدی دارم چه کار کنم ؟

 10. سلام وقت بخیر
  دیشب سر من به طرز خیلی فجیع و محکمی به زیرپله اصابت کرد،جوری که مثل توپ بسکتبال رفتم بالا و اومدم پایین،بعدش یه درد وحشتناک پیچید،یکم استراحت کردم بلند شدم دوباره سرم خورد به زیرپله،رفتم رو تخت که بخوابم حالت تهوع و لرز پیدا کردم و خس کردم چشمام داره چپ میشه،درحال حاضر هم خیلی حالت تهوع دارم سرگیجه و سردرد،احساس داغی توی ناحیه صورت و گردن،شونه ها و گردنمم یه جور خاصی درد میکنه،چیکار کنم؟!

 11. سلامی دوباره
  قربون دستتون یکم زودتر مورد بررسی قرار بدید پیام من بدبختو کار و زندگی دارم،الان بین دو راهی سختی ام،برم بیرون یا برم بیمارستان؟نرم بیرون بیوفتم وسط خیابووووون

 12. سلام وقتتون بخیر ،دخترم که ۲ سالشه از ارتفاع افتاد ،الان چهار روز گذشته ،هیچ مشکلی نداره ،ولی بعد از غذا و شیر خوردن چند ثانیه حالت تهو میگیره ،ممکنه بخاطر افتادن باشه و خطر ناک باشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر