مراقبت بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات، یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت عمل جراحی است. هنگامی پس از جراحی ستون فقرات به منزل برگشتید، زمان آن فرا رسیده است که روی جنبه های مهم روند نقاهت و بهبودی خود تمرکز کنید، مانند کمک به ستون فقرات برای بهبودی، خوردن غذاهای سالم، داشتن خواب کافی و با کیفیت و افزایش فعالیت طبق دستور جراح. تلاشی که پس از جراحی انجام می‌ دهید می ‌تواند روند بهبودی را تسریع و راحت تر کند تا زودتر به فعالیت ‌های عادی خود بازگردید. بهترین توصیه این است که دستورات جراح را برای دستیابی به بهبودی سریع را به دقت دنبال کنید!

برای درمان و جراحی دیسک کمر حتما به بهترین جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید تا با مشاوره و نکاتی که برای مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات به شما می گوید، بتوانید دوران نقاهت را به سلامت گذرانده و بهترین نتیجه را از عمل بگیرید.

دکتر خلیل میرزامحمدی با سالها تجربه موفق در جراحی های حوزه مغز، اعصاب و ستون فقرات به بیماران کمک می کنند تا با درمان بیماری، کیفیت زندگی و سلامتی خود را بالاتر ببرند. اگر قصد گرفتن مشاوره از دکتر دارید می توانید از طریق راه های ارتباطی صفحه اینستاگرام یا تماس با دکتر در ارتباط باشید. همچنین با درج اطلاعات تماس خود در فرم زیر، همکاران ما نزدیک ترن نوبت را برای شما هماهنگ خواهند کرد.

نام یا نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
لطفا مجددا اطلاعات تماس خود را وارد نمائید!

دیسک بالشتکی است که استخوان های ستون فقرات یا مهره ها را از هم جدا می کند. بعد از عمل ستون فقرات بیمار باید، دستورالعمل های جراح را در مورد نحوه مراقبت از خود در حین بهبودی دنبال کند تا با کمترین عوارض ممکن دوران نقاهت را پشت سر بگذارد.

مراقبت از کمر

تا جایی که می توانید کمی پیاده روی کنید و هر روز به تدریج زمان پیاده روی خود را افزایش دهید. ورزش روزانه برای ریکاوری و تقویت قدرت و حفظ تون عضلانی مهم است.

از فعالیت هایی که نیاز به خم شدن، چرخاندن بدن، بلند کردن اجسام بیش از ۵ پوند (حدود ۱ گالن شیر) یا هل دادن وکشیدن دارند اجتناب کنید.

در مورد اینکه آیا می توانید از پله ها بالا بروید یا پایین با جراح خود صحبت کنید. برای برخی افراد، بالا رفتن از پله ممکن است در مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات به مدت هفته اول یا دو هفته بعد از جراحی محدود شود.

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات در بیمارستان

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات بلافاصله بعد از عمل و در بیمارستان شروع می شود. بیمار باید دستورالعمل هایی که جراح ستون فقرات به او گوشزد می کند حتما رعایت کند. جراحی های ستون فقرات در کتگوری زیر دسته بندی می شوند:

 • دیسککتومی – جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از دیسک کمر
 • فورامینوتومی – جراحی برای باز کردن حفره عبوری تارهای عصبی ستون فقرات
 • لامینکتومی – جراحی برای برداشتن لامینا یا خارهای استخوانی در پشت، برای برداشتن فشار از روی اعصاب نخاعی یا ستون فقرات (لامینا: دو استخوان کوچکی که با هم یک مهره را تشکیل می دهند)
 • همجوشی ستون فقرات – ترکیب دو استخوان مهره های کمر برای اصلاح مشکلات ستون فقرات
مراقبت های بعد عمل در بیمارستان

مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات در منزل

طول دوره نقاهت نیز بستگی به وضعیت بد فرد قبل از جراحی دارد. اما معمولا بهبودی پس از جراحی دیسککتومی سریع است. پس از عمل دیسککتومی یا فورامینوتومی، ممکن است همچنان در مسیر عصب تحت فشار احساس درد، بی حسی یا ضعف دیده شود که این علائم باید طی چند هفته بهتر شوند.

مراقبت های لازم برای بهبودی بعد از لامینکتومی و فیوژن در گروه جراحی های ستون فقرات، طولانی تر است. بیمار نمی تواند به سرعت به روتین عادی روزانه اش بازگردد. حداقل ۳ تا ۴ ماه پس از جراحی طول می کشد تا استخوان ها به خوبی ترمیم شوند و دوران نقاهت ممکن است حداقل تا یک سال ادامه یابد.

بازگشت به روتین زندگی

پس از عمل فیوژن ستون فقرات، جوانان و افرادی که بیماری خاصی ندارند و شرایط شغلی شان خیلی سخت نیست. طبق پروتوکل مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات، بیمار حدودا ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل می تواند به روتین کارهای روزانه خود بازگردد. البته ۴ تا ۶ ماه طول می کشد تا افراد مسن با جراحی پیچیده تر به سر کار خود بازگردند.

مدیریت درد در مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

جراح نسخه ای برای داروهای ضد درد به بیمار می دهد که باید قبل از اینکه درد خیلی شدت یابد آن ها را مصرف کند. اگر قرار است فعالیتی داشته باشد، بهتر است حدود نیم ساعت قبل از شروع، دارو را مصرف کند.

مصرف مسکن بعد از جراحی ستون فقرات

داروهای مسکن تجویز شده خود را طبق دستور مصرف کنید و مطمئن شوید که به موقع از داروهای ضد درد استفاده می کنید تا در کنترل و تسکین درد دچار مشکل نشوید. داروهای مسکن را بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید و اگر درد شما با داروهای تجویز شده به خوبی کنترل نشد با جراح خود تماس بگیرید.

مراقبت های لازم برای بهبودی زخم جراحی

بانداژ و پانسمان را می توان پس از ۷ تا ۱۰ روز طبق نظر و صلاحدید جراح برداشت که این کار را می توان در خانه یا مطب پزشک انجام داد. بیمار ممکن است در اطراف برش جراحی احساس بی حسی یا درد کند و محل عمل کمی قرمز به نظر برسد. بنابراین مراقب یا همراه بیمار باید هر روز آن را بررسی کند تا ببیند آیا برش جراحی آیا:

 • روز به روز بیشتر قرمز و متورم می شود.
 • ترشح از زخم دارد.
 • التهاب دارد.
 • لبه های زخم دارد از هم باز می شود.

اگر هر یک از این موارد رخ داد، باید سریعا جراح تماس گرفته شود. همچنین بروز سردردی که با مسکن های بدون نسخه (OCT) خوب نمی شوند نیز باید توسط پزشک بررسی شود.

زمان دوش گرفتن باید طبق صلاحدید جراح باشد. بهتر است موارد زیر برای دوش گرفتن بعد از جراحی ستون فقرات رعایت شوند:

 • نباید در حمام ضربه یا آسیبی به بدن بخورد.
 • برش جراحی باید در ۵ تا ۷ روز اول خشک بماند.
 • برای دوش گرفتن اولین بار بعد از عمل باید کسی به بیمار کمک کند.
 • محل برش باید با کیسه فریزر یا پوشش پلاستیکی پوشیده شود تا آب به آن نخورد.
 • نباید آب با فشار از دوش روی محل برش پاشیده شود. بهتر است با لگن کوچک و به آرامی روی سر بیمار آب ریخته شود.
 • بعد از جراحی ستون فقرات نباید بیمار سیگار و دخانیات مصرف کند. عدم مصرف دخانیات پس از انجام عمل همجوشی یا فیوژن ستون فقرات بسیار مهمتر است. سیگار کشیدن و استفاده از محصولات حاوی تنباکو روند بهبودی را کند می کند.

مقاله پیچ گذاری ستون فقرات از پوست اطلاعات جالبی درباره این روش نوین جراحی برای درمان بیماری های ستون فقرات به شما می دهد.

دوش گرفتن بعد عمل ستون فقرات

فعالیت فیزیکی بعد از عمل

بیمار باید بعد از عمل به منظور رعایت دستورالعمل مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات نحوه انجام برخی کارها را تغییر دهد. نباید بیشتر از ۲۰ یا ۳۰ دقیقه پشت سر هم در یک جا بنشیند. هنگام خواب باید فرد احساس کمر درد نکند و کاملا راحت باشد. زمان داشتن رابطه جنسی طبق نظر جراح به بیمار گفته می شود.

معمولا هنگام مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات، بیمار باید از یک بریس یا کرست کمر در حالت نشسته و راه رفتن استفاده کند. بیمار تنها هنگام خواب و روی یک تخت یا تشک طبی استاندارد می تواند بریس را باز کند. برای نشستن زمان کوتاهی کنار تخت یا دستشویی رفتن در شب ها، نیازی نیست بریس بسته شود.

بستن بریس برای مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات

بیمار نباید در دوران نقاهت به منظور رعایت مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات از ناحیه کمر خم شود. در عوض باید زانوهای خود را خم کند و برای برداشتن چیزی روی زمین بنشیند. نباید چیزی سنگین تر از حدود ۱۰ پوند یا ۴.۵ کیلوگرم بلند یا حمل کند. این بدان معناست که نباید فرد سبد لباس، کیسه های مواد غذایی یا بچه کوچک را بلند کند. همچنین بیمار نباید تا زمان جوش خوردن کامل مهره ها چیزی بالای سر خود ببرد.

سایر فعالیت ها بعد از جراحی ستون فقرات

بیمار می تواند در ۲ هفته اول پس از عمل به منظور مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات فقط پیاده روی کوتاه کند در ادامه کم کم می تواند میزان راه رفتن خود را افزایش دهد. همچنین می تواند در صورت نداشتن درد، در ۱ یا ۲ هفته اول روزی یک بار از پله ها بالا یا پایین برود.

زمان شروع شنا، دویدن یا سایر فعالیت هایی که شدیدتر هستند باید حتما با پزشک جراح هماهنگ شود تا طبق شرایط بیمار تصمیم بگیرد. همچنین فرد نباید تا مدتی جاروبرقی و نظافت خانه سنگین کند.

جراح ممکن است برای مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات و جلوگیری از درد کمر هنگام فعالیت های روزانه به بیمار فیزیوتراپی تجویز کند تا یاد بگیرد که چگونه فعالیت کند تا درد نداشته و کمر در وضعیت ایمن بماند. فیزوتراپیست و جراح به بیمار می گویند که فعالیت های زیر را چگونه انجام دهد که کمترین فشار به کمر و ستون فقرات وارد شود:

 • بلند شدن از روی تخت یا صندلی
 • پوشیدن و درآوردن لباس
 • مراقبت از ستون فقرات و کمر هنگام بلند کردن و جابجایی وسایل
 • انجام ورزش برای تقویت عضلات کمر
مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات در منزل

برای سوار شدن در ماشین یا رانندگی باید نکات زیر رعایت شوند:

 • به منظور مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات تا ۲ هفته اول پس از جراحی بیمار نباید رانندگی کند. بعد از ۲ هفته، تنها با اجازه جراح می تواند سفرهای کوتاه داشته باشد.
 • بیمار می تواند فقط برای مسافت های کوتاه به عنوان مسافر در ماشین بنشیند. اگر راه بیمارستان به خانه طولانی باشد، باید ماشین هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه یکبار توقف کند تا بیمار بتواند کمی کشش داشته باشد.

سایر درمان ‌های تسکین درد غیر دارویی عبارتند از اعمال گرما (نه به طور مستقیم روی محل برش جراحی)، ورزش ملایم و سبک، ماساژ و استراحت کوتاه است.

چه زمانی باید با جراح تماس بگیرید

اگر تب یا لرز، تعریق شبانه، ترشح مداوم از برش، باز شدن برش، بدتر شدن درد یا ضعف، درد قفسه سینه یا تنگی نفس، درد ساق پا دارید، فوراً جراح خود را مطلع کنید.در صورت داشتن هر یک از موارد زیر باید سریعا با جراح تماس گرفته شود:

 • تب و لرز ۳۸.۳ درجه سانتیگراد یا بالاتر
 • درد بیشتر در محل جراحی
 • ترشح مایعات و چرک زرد یا سبز از زخم
 • از دست دادن یا تغییر حس در بازوها (در جراحی دیسک گردن)، یک یا هر دو پا (در جراحی کمر)
 • درد در قفسه سینه و تنگی نفس
 • تورم
 • درد ساق پا
 • عدم خوب شدن کمر درد با مصرف داروهای مسکن
 • مشکل در ادرار کردن و دفع مدفوع

تغذیه سالم بعد از جراحی ستون فقرات

خوردن غذای سالم بعد از جراحی

یک رژیم غذایی متعادل و کم چرب و غنی از سبزیجات و میوه های تازه برای شما بسیار سودمند خواهد بود. از آنجایی که در دوران نقاهت فعالیت کمتری خواهید داشت، از غذاهای چرب و سنگین، پرکالری یا چاق کننده خودداری کنید. خوب غذا خوردن برای بهبود موفقیت آمیز در مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات ضروری است. این کار به شما کمک می کند تا پس از پایان بهبودی، وزن خود را کنترل کنید.

ورزشهای بعد از عمل دیسک کمر

در ویدئوی زیر ورزشهایی که بعد از جراحی دیسک کمر و ستون فقرات به شما کمک می کند تا زودتر سلامتی کامل خود را بدست آورید را با هم ببینیم:

حمام کردن و مراقبت از برش جراحی

دستورالعمل های جراح خود را در مورد زمان و نحوه حمام کردن دنبال کنید. جراحان معمولاً توصیه می کنند به منظور مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات، پوست اطراف برش خود را حداقل تا ۴ روز پس از جراحی تمیز و خشک نگه دارید. از وان حمام تا زمانی که برش بهبود یافته و جراح شما را پاک کند، استفاده نکنید.

نحوه دراز کشیدن بعد از جراحی ستون فقرات

خواب خوب یکی از مهمترین نکات در مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات است که بهبودی را سریع تر می کند. از جراح خود بپرسید که بهترین وضعیت خوابیدن برای شما چیست. اقدامات زیر ممکن است فشار را از ستون فقرات و کمر کم کند، اما حتماً ابتدا با جراح خود مشورت کنید: به پشت بخوابید و قسمت بالایی پشت، شانه ها و سر خود را کمی بالا بیاورید، با استفاده از یک تخت قابل تنظیم یا استفاده از چند بالش.

یک بالش را در زیر زانوهای خود قرار دهید تا باسن و زانوهایتان کمی خم شوند. هنگام بلند شدن از رختخواب، از “روش لاگ رول” استفاده کنید. همانطور که به پشت دراز کشیده اید، زانوهای خود را خم کرده و در کنار هم نگه دارید. سپس به پهلو بچرخید و باسن و شانه های خود را در یک راستا نگه دارید، تا به ستون فقرات شما فشار وارد نشود.

نحوه نشستن بعد از جراحی ستون فقرات

مراقبت های لازم برای نشستن بعد از جراحی ستون فقرات

نشستن بیشترین فشار را به کمر وارد می کند. جراح به شما در مورد این که چه مدت می توانید بعد از عمل بنشینید نکاتی خواهد گفت. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که هر نیم ساعت یک بار برخیزید و به مدت ۱۰ دقیقه بایستید یا راه بروید. بهتر است در حین مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات از نشستن و رانندگی طولانی با ماشین خودداری کنید.

بستن بریس بعد از جراحی

اگر جراح برای بهبودی شما بریس تجویز کرد، مطمئن شوید که آن را طبق دستورالعمل پزشک استفاده کنید. بریس برای محافظت و تثبیت گردن یا کمر و محدود کردن حرکت سطوح ستون فقرات طراحی شده است.

پس از ریکاوری

عادات سالمی که به عنوان بخشی از روند مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات اتخاذ می‌ کنید، راه‌ های بسیار خوبی برای کمک به پیشگیری از مشکلات بعدی یا مشکلات مرتبط با ستون فقرات و سلامت عمومی هستند. بنابراین، نگاه مثبت به زندگی را حفظ کنید و به ورزش کردن، خوب غذا خوردن و استراحت زیاد ادامه دهید، تا از این طریق برای مدت طولانی در مسیر بهبودی و سلامتی بمانید!

سخن آخر

جراحی ستون فقرات کار بسیار پیچیده ایست که برای موفقیت عمل نیاز به تبحر و تجربه بالای پزشک است. اما مانند تمام عمل های جراحی اگر مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات توسط بیمار به درستی رعایت نشود، درصد موفقیت عمل پائین میاید.

دکتر خلیل میرزامحمدی متخصص جراحی مغز و ستون فقرات هستند که جراحی های موفقی داشته اند و در ادامه با تجویز شرایط مراقبتی لازم به بیمار کمک می کنند که با کمترین عوارض و ناراحتی ممکن این عمل سنگین را پشت سر بگذارند. برای گرفتن وقت مشاوره با دکتر می توانید از طریق شماره تماس ۲۴ ساعته و گویا ۲۲۶۰۵۹۶۴-۰۲۱ در تماس باشید.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

4 پاسخ
 1. سلام من ۲۳ مهر ۱۴۰۱ پیشه دکتر دیسک کمر جراحی کردم ایشان بسیار دکتر حاذق و با اخلاقی هستند واقعا ایشان پنجه طلا هستند و من بی نهایت از ایشان ممنونم

 2. سلام
  من چند سال مشکل پارگی دیسک کمر داشتم
  و به شدت ترس از عمل
  خدمت دکتر که رسیدم اول ترس من و از عمل کاملا خنثی کردند
  و بعد عمل که فقط چند وقت بعد من به زندگیم برگشتم
  ایشون مثل یه معجزه گر روی زمینه

  امیدوارم همیشه سرحال و پر انرژی و سلامت کنار خانواده باشن

  من فقط دعاتون میکنم از ته دل ❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر