جراحی-بسته-دیسک-کمر

نکات مهم جراحی بسته دیسک کمر یا دیسککتومی

دیسککتومی یا عمل جراحی بسته دیسک کمر یکی از روش‌های نوین جراحی دیسک کمر می باشد. این جراحی به دلیل استفاده از برش کمتر نسبت به روش جراحی باز، داری دوران نقاهت کمتر و نیز درد کمتری می باشد. لذا این روش جراحی نسبت به روش باز اغلب پر طرفدارتر می باشد. با انجام این جراحی می توان از شر کمردرد و دیسک کمر خلاصی یافت. این روش جایگزین‌ مناسبی برای جراحی دیسک کمر می باشد. با ما تا انتها همراه باشید تا بیشتر در خصوص جراحی بسته دیسک کمر، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

تعریف دیسککتومی

همان طور که گفته شد، جراحی بسته دیسک کمر روش جایگزین برای درمان مشکلات مربوط به دیسک کمر می باشد. در این روش اقدام به انجام تزریق در موضع مفصل فاست، دیسککتومی، ریزوتومی و … می گردد. جراحی بسته دیسک کمر با تزریق دقیق دارو به عصب بیمار، منجر به التیام درد می گردد. این روش تمامی مشکلات مربوط به دیسک کمر را درمان نموده و منجر به رهایی از شردرد و ناراحتی های کمری می گردد. دیسککتومی نوعی جراحی برای برداشتن قسمت آسیب دیده فتق دیسک و در ستون فقرات است. فتق دیسک می تواند اعصاب مجاور را تحریک یا فشرده کند.

دکتر خلیل میرزامحمدی متخصص جراحی مغز و ستون فقرات هستند که تمام جراحی های این حوزه را با جدیدترین متد روز انجام می دهند. برای ارتباط و دیدن کارهای جراحی یا صحبت های دکتر می توانید به سایت اینستاگرام دکتر مراجعه کنید.

مزایای انجام دیسک کمر بسته

دیسککتومی بسته یک درمان جراحی برای کمردرد ناشی از کار افتادگی یا آسیب دیدگی دیسک های ستون فقرات می باشد. در این روش، جراح اقدام به تزریق به بخشی از دیسک آسیب دیده به منظور کاهش فشار و درمان دیسک کمر می باشد.

با استفاده از این روش درمان فشار از روی اعصاب مجاور برداشته شده و منجر به کاهش کمردرد می گردد. بنابراین انجام جراحی بسته دیسک کمر منجر به کاهش فشار از روی اعصاب و التیام درد می گردد. دیسککتومی برای درمان دردی که به بازوها یا پاهای بیمار کشیده می شود، موثرتر است. این روش برای درمان کمردرد یا گردن درد کم اثر تر است، اکثر افرادی که کمردرد یا گردن درد دارند با درمان های کم تهاجمی مانند فیزیوتراپی تسکین پیدا می کنند.

همچنین می توانید در مورد جراحی دیسک گردن نیز با مراجعه به سایت دکتر خلیل میرزا محمدی بهترین جراح مغز و اعصاب در تهران بدانید.

مهره ی جابجا شده دیسک چیست؟

دیسک های ستون فقرات دارای دیواره بیرونی سخت هستند. بین دیسک ها بافت نرم تر و ژلاتینی موجود می باشد، گه باعث عدم ایجاد اصطحکاک در هنگام حرکت می گردد. دیسک ها به عنوان بالشتک و ضربه گیر بین استخوان های ستون فقرات (مهره ها) عمل می کنند. با بالا رفتن سن، ممکن است، بیرون زدگی دیسک اتفاق بیافتد. گاهی اوقات دیواره دیسک پاره می شود و مواد ژلاتینی نرم آن به بیرون از بافت دیسک ترشح می کند.

مزایای-دیسککتومی-بسته

دیسککتومی برای درمان سیاتیک

دیسککتومی همچنین می تواند به تسکین درد سیاتیک کمک کند، زیرا در طی این عمل، بخشی از دیسک آسیب دیده یا از کار افتاده برداشته می شود که فشار را از روی اعصاب گرفته می شود. دیسککتومی رایج ترین عمل جراحی ستون فقرات می باشد.

علائم دیسک کمر

 • کمر درد
 • درد شدید در پشت ساق پا
 • سوزن سوزن شدن (گزگز) در پا
 • ضعف در پا

چه کسانی باید دیسککتومی بسته انجام دهند؟

در صورت استفاده از درمان‌های غیر جراحی و عدم درمان بیمار، ممکن است روش درمان از طریق جراحی توسط پزشک توصیه شود. در زیر برخی از روش‌های غیر جراحی که ممکن است پزشک قبل از جراحی توصیه کند آورده شده است:

 • مصرف مسکن ها
 • برای کاهش درد از پد گرم کننده یا کمپرس سرد استفاده گردد.
 • فیزیوتراپی
 • درمان‌های مکمل و جایگزین مانند کایروپراکتیک، ماساژ، طب سوزنی و کاهش استرس
دیسککتومی-بسته

نحوه عملکرد دیسککتومی بسته

در دیسککتومی از راه پوست، جراح یک برش کوچک ایجاد می کند. سپس از یک دستگاه تصویربرداری با اشعه ایکس ویژه به نام فلوروسکوپ استفاده می کنند تا یک لوله باریک را از طریق برش و به داخل بدنه دیسک فتق هدایت کنند. سپس جراح ابزارهای ویژه ای را از طریق لوله وارد می کند تا مواد دیسک را خارج کند تا فشار از روی اعصاب اطراف برداشته شود.

تکنیک های مختلفی برای انجام دیسککتومی از راه پوست استفاده می شود. آنها شامل برداشتن مواد دیسک با استفاده از لیزر به جای ابزارهای جراحی، تزریق یک ماده شیمیایی که مواد دیسک را حل می کند، یا درمان داخل دیسک با گرما یا امواج رادیویی برای جمع شدن آن است. برای آشنایی بیشتر با نحوه عمل دیسک کمر با لیزر، به مقاله لینک شده مراجعه نمائید.

دوران نقاهت پس از جراحی بسته دیسک کمر

پس از هوشیار شدن از بیهوشی، یک یا دو ساعت را در اتاق ریکاوری سپری خواهید کرد. بسیاری از افراد می توانند در همان روز ترخیص شوند. به عنوان یک اقدام احتیاطی در برابر عفونت، بایستی آنتی بیوتیک مصرف کنید. در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت در زخم ناحیه جراحی، به جراح خود اطلاع دهید.

مراقبت های بعد دیسککتومی

مدت زمانی که طول می کشد تا فرد به فعالیت های عادی خود، از جمله کار، بازگردد، از دو تا شش هفته متغیر است. در این مدت، جراح به وی توصیه می کند که از بلند کردن وزنه، خم شدن یا نشستن برای مدت طولانی خودداری کند. این فعالیت ها به ستون فقرات فشار وارد می کند. ورزش می تواند به جلوگیری از عود کمردرد و مشکلات دیسک کمک کند. اگر بیمار دارای اضافه وزن است، کاهش وزن نیز می تواند کمک کننده باشد. قبل از شروع یک برنامه ورزشی برای کمردرد با پزشک یا فیزیوتراپیست باید مشورت کرد.

هزینه دیسککتتومی بسته

هزینه عمل دیسک کمر بسته، به حاد بودن مشکل، نوع درمان انتخابی، نوع بیمارستان، نوع بیمه و دستمزد پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه جراحی بسته دیسک کمر ضروری است که با پزشک متخصص مشورت گردد.

عوارض انجام دیسککتومی بسته

عوارض زیر ممکن است پس از انجام دیسککتومی بسته اتفاق بیافتد. این عوارض شامل

 • ورم
 • سرخی
 • درد
 • احساس گرما در اطراف زخم

می باشد. در صورتی که جراحی دیسک کمر بسته توسط پزشک متخصص انجام شود. احتمال وقوع این عوارض به حداقل کاهش می یابد.

کلام آخر

دیسککتومی علائم فتق دیسک را کاهش می دهد. با این حال، دیسککتومی ممکن است یک درمان دائمی نباشد، زیرا کاری برای معکوس کردن روندی که در وهله اول باعث فتق دیسک شده بود، انجام نمی دهد. برای جلوگیری از آسیب مجدد به ستون فقرات، پزشک ممکن است کاهش وزن را توصیه کند، یک برنامه ورزشی کم تاثیر تجویز کند، و از بیمار بخواهد که برخی از فعالیت هایی را که شامل خم شدن، چرخاندن یا بلند کردن اجسام سنگین محدود کند.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر