تهران، خیابان شریعتی، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر

 روند درمان شکستگی مهره‌ های کمر

درمان-شکستگی-مهره‌ های-کمر
درمان-شکستگی-مهره‌ های-کمر

آیا درمان شکستگی مهره‌ های کمر امکان دارد؟ مهره های کمر در اثر عوامل متعددی دچار شکستگی می‌شود و معمولا فرد درد با بی حسی را احساس خواهد کرد. برای بهبودی کامل استفاده از فیزیوتراپی و بستن گن‌های مخصوص اهمیت ویژه‌ای دارد. داروهای مسکن فقط برای تخفیف درد تجویز می‌شود. گاهی شکستگی بر اثر بروز پوکی استخوان پدید می‌آید که درمان را تا حدی مشکل می‌کند. در این مقاله سعی داریم به بررسی عوامل شکستگی، علائم و دوره درمان بپردازیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 روند درمان شکستگی مهره‌ های کمر

درمان شکستگی و ترومای ستون فقرات مهره های کمر، به شدت آسیب بستگی دارد. در اکثر موارد شدت صدمه آنقدر زیاد نیست که نیاز به بستری شدن و جراحی پیدا کند.درمان شکستگی مهره های کمر در مدت زمان طولانی امکان پذیر است و فرد باید تمامی نکاتی که پزشک توصیه می‌کند را رعایت کند. در ادامه بیشتر به  روند درمان شکستگی مهره‌ های کمر پرداخته شده است.

اشکال مختلف شکستگی در مهره‌های کمر

با روی هم قرار گرفتن مهره ‌های کمر، بدنه ستون فقرات ساخته می‌شود که نگهدارنده تمامی استخوان‌ها و سایر اندام‌های بدن است. زمانی که یک مهره بر اثر عوامل مختلفی آسیب می‌بیند زندگی فرد را به کل مختل می‌کند و علاوه بر درد شدید از لحاظ حرکتی نیز دچار محدودیت‌هایی می‌شود. انواع شکستگی مهره عبارت است از:

 • شکستگی در مهره‌های کمر بر اثر فشار.
 • شوک ناگهانی بر اثر حادثه.
 • خم شدن بیش از حد ستون فقرات.
 • در رفتگی مهره‌ها.پوکی استخوان.سرطان متاستاتیک.
درمان-شکستگی-مهره-کمر

برای کسب اطلاعات بیشتر و شنیدن صحبت های دکتر خلیل میرزامحمدی درباره درمان بیماری ها و جراحی های مغز و اعصاب می توانید از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر دیدن کنید.

شکستگی در مهره‌های کمر ناشی از فشار

گاهی شکستگی در مهره‌های کمر به دلیل فشار زیاد به مهره‌ها اتفاق می‌افتد. این یعنی بدن در شرایطی قرار می‌گیرد که فشار زیادی به ستون فقرات می‌آید. میزان فشار خارج از تحمل مهره‌ها است و دقیقا مهره‌ای که بیشترین فشار را تحمل کرده دچار ترک و شکستگی می‌شود. گاهی نیروی فشار به حدی زیاد است که مهره شکسته شده در نخاع فرو می‌رود. به چنین شرایطی فروپاشی مهره نیز می‌گویند.

شکستگی در مهره‌های کمر در اثر پوکی استخوان

یکی از شایع‌ترین عواملی که موجب شکستگی در مهره‌های کمر می‌شود پوکی استخوان است. پوکی استخوان در اثر میزان کم کلسیم در سنین بالا اتفاق می‌افتد. در بروز این بیمار عدم مصرف کلسیم، بیماری‌های مرتبط و مصرف دارو تاثیر زیادی دارند. استخوان‌ها به مرور زمان استحکام خود را از دست می‌دهند و برای شکستن نیاز به ضربه بسیار شدید ندارند بلکه با کوچکترین ضربه‌ای دچار آسیب و شکستگی خواهند شد.

بروز شوک ناگهانی و شکستگی در مهره‌های کمر

زمانی که حادثه‌ای فیزیکی رخ می‌دهد، منجر به شوک یا فشار ناگهانی به استخوان‌ها شده و موجب پیدایش شکستگی در مهره‌های کمر می‌گردد. ازجمله بروز حوادثی مثل پرت شدن از ارتفاع، تصادف با اتومبیل و غیره خرد شدن مهره‌ها را در پی دارد.

ابتلا به سرطان متاستاتیک

سرطان متاستاتیک عامل مهم دیگر شکستگی در مهره‌های کمر است زمانی که در بدن پخش می‌شود تاثیرات منفی خود را بر استخوان‌ها می‌گذارد. در نتیجه باعث از دست رفتن مقاومت و تضعیف ستون فقرات می‌شود. به مرور زمان استخوان‌ها به قدری سست می‌شوند که ترک خورده و متلاشی می‌شوند. متاسفانه سرطان متاستاتیک مانع از جوش خوردن و بازسازی استخوان‌ها می‌شود.

عوارض-چسبندگی-رحم

علائم شکستگی در مهره‌های کمر

 • تب شدید
 • درد شدید
 • بی حسی، ضعف
 • بی اختیاری ادرار و عدم کنترل روده

روش‌های تشخیص شکستگی در مهره‌های کمر

انجام تست مغز و اعصاب

پزشک با توجه به نوع و شدت صدمه با استفاده از تست مغز و اعصاب به بررسی بیشتر می‌پردازد. با این روش تشخیص داده می‌شود که مغز و رشته‌های عصبی دچار آسیب شده‌اند یا نه. در این روش توانایی تحرک اندام‌ها و راه رفتن مورد بررسی قرار می‌گیرد تا واکنش‌های عصبی مشخص شود.

تصویر برداری

بر اساس نوع حادثه پزشک با استفاده از تصویربرداری به بررسی میزان شدت وارد شده می‌پردازد. اطلاع از آن برای انتخاب شیوه درمان شکستگی مهره های کمر مهم است. معمولا به کمک ۳ شکل مختلف کار تصویر برداری انجام می‌شود. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم.

تصویر برداری MRI

تصویر برداری MRI با انتشار اشعه‌های قدرتمند بر محل درد به راحتی تصاویر با کیفیتی از میزان صدمات و آسیب‌های وارد شده به عصب و نخاع ارائه می‌دهد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن روش دیگری است که با تابش اشعه ایکس به ستون فقرات و عبور آن از بافت‌ها تصاویری از مهره‌ها و ستون فقرات ظاهر می‌شود. این تصاویر به خوبی وضعیت کانال نخاعی، محتویات آن و ساختار اطراف آن را نشان می‌دهد. گاهی پزشکان برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر سی تی اسکن را با میلوگرام انجام می‌دهد. در این روش مایعی را در کمر تزریق کرده تا به خوبی بتواند کانال نخاع را نشان دهد. این بهترین روش برای مواقعی است که تکه‌ مهره‌های شکسته شده به نخاع وارد می‌شود.

اشعه ایکس

روش دیگری که برای عکسبرداری از ستون فقرات استفاده می‌کنند اشعه ایکس نام دارد. در این روش نیز با تاباندن اشعه ایکس به بدن، تصاویری از ستون فقرات و ضایعه را نشان می‌دهد.

آزمایش سنجش تراکم استخوان

این روش برای کسانی مناسب است که مبتلا به پوکی استخوان رنج هستند و به همین علت دچار شکستگی در مهره‌های کمر شده‌اند. با کمک این آزمایش پوکی استخوان و شدت آن نیز مشخص می‌شود.

درمان شکستگی مهره‌ های کمر

درمان شکستگی مهره های کمر، به شدت آسیب بستگی دارد. در اکثر موارد شدت صدمه آنقدر زیاد نیست که نیاز به بستری شدن و جراحی پیدا کند. در چنین شرایطی با استفاده از روش‌های مختلفی به تسکین درد و بهبودی کمک می‌کنند. روش های شایع درمان بسته شکستگی مهره های کمر شامل روش های زیر می باشد:

 • لیزر نوکلوئوتومی
 • آندوسکوپی به روش هیدروسیژن
 • تزریق های ترنسفورمینال
 • تزریق در فاست
 • رادیوفرکوئنسی

روش های استراحت و کاهش فعالیت، فیزیوتراپی، بریس و کمربند طبی، تزریق اوزون، بلوک عصبی، رادیوفرکوئنسی و جراحی ستون فقرات از سایر روش های درمان می باشد.

تشخیص-شکستگی-مهره-کمر

هزینه درمان شکستگی مهره کمر

هزینه درمان شکستگی مهره کمر بسته به حاد بودن مشکل، نوع درمان پیشنهادی و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که به بهترین جراح مغز و اعصاب در تهران مراجعه شود.

کلام آخر

درمان شکستگی مهره های کمر، به شدت آسیب بستگی دارد. در اکثر موارد شدت صدمه آنقدر زیاد نیست که نیاز به بستری شدن و جراحی پیدا کند. بنابراین در صورت وجود ناراحتی در ناحیه کمر ضروری است که هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

10 پاسخ

 1. چرا زمان استراحت برا شکستگی مهره کمرو نمیگید همه چیو توضیح میدید غیر از اونی که خواسته شده

  1. سلام-دوران نقاهت باتوجه به گستردگی جراحی مشخص میشود. در این رابطه با پزشک خودتان مشورت کنید تا زمان دقیق به شما گفته شود.

  1. مهره T12 آخرین مهره سینه ای است که وسط های کمر قرار دارد. در صورت آسیب به این مهره بیمار در حین راه رفتن یا عملکرد مثانه و روده دچار اختلال می شود.

 2. سلام دکتر من بعلت تصادف دچار سرخوردگی دوتاازمهره هام شدم که نه به پایم میزندونه جای دیگه ولی الان سه ماه استراحت میکنم نمیتونم بیشترازنیم ساعت سرپابمونم وموقع نشستنوبلندشدن یکی از مهره های کمر م ازیت میشم چیکار کنم میشه راهنماییم کنیدممنون

  1. سلام تشخیص دقیق مشکل شما نیازمند آزمایش و بررسیهای دقیق پزشکی است. میتوانید بدین منظور از طریق شماره تماس 02186083029 در ارتباط باشید.

  2. سلام من سه ماه پیش از ارتفاع افتادم ویکی از مهرهای کمرم ترک برداشت دکترم کمربند ثابت بهم داد حدود یه ماه صبح کمرم خیلی درد میکنه ولی بلند میشم حرکت میکنم به مرور زمان بهتر میشه چیکار باید بکنم؟

   1. سلام. برای بررسی دقیق علت این موضوع بهتره هر چه سریعتر به پزشک معالج خود یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 3. سلام حدود ۴۰ روز پیش تصادف کردم متخصص مغز واعصاب کمربند تجویز کردن به مدت ۳ ماه ببندم تا مهره یک کمرم شکسته بود جوش بخوره .الان چندروز انگشتهای پام بی حس وگزگز میکنه ایا این حالت طبیعی یا باید به پزشک مراجعه کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدول محتوا

جدیدترین مقالات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر