جراحی دیسک گردن، کم عارضه ترین و موثرترین عمل جراحی در میان جراحی های مغز و اعصاب می باشد. در نتیجه این جراحی اقدام به شناسایی و حذف دیسک های گردنی ...

جراحی دیسک گردن

جراحی دیسک گردن، کم عارضه ترین و موثرترین عمل جراحی در میان جراحی های مغز و اعصاب می باشد. در نتیجه این جراحی اقدام به شناسایی و حذف دیسک های گردنی خراب وجایگذاری پروتز گردنی می گردد. این پروتز ها ممکن است دارای استخوان و یا فاقد آن باشند. در نتیجه جراحی دیسک گردن، مشکلاتی نظیر درد، ضعف ناگهانی و شدید در دستها یا پاها، ایجاد اختلال در کنترل ادرار و مدفوع، گزگز دستها و … کاملا بهبود می یابد و آرامش به بیمار بازمیگرداند. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد جراحی دیسک گردن و مزایای آن بدانید.

قبل از پرداختن به ادامه مطلب، دکتر خلیل میرزامحمدی متخصص جراحی مغز و ستون فقرات و جراحی های اندوسکوپیک مغز و ستون فقرات هستند که به بیماران مغز و اعصاب کمک می کنند با بهترین و جدیدترین تکنیک های علم پزشکی، درمان شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه درمان بیماری های مغز و اعصاب می توانید به صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر مراجعه کنید.

جهت دریافت مشاوره، فرم زیر را تکمیل کنید:

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
ارسال پیام با مشکل رو به رو شد! مجددا تلاش کنید.

جراحی دیسک گردن چیست؟

دیسک گردن یا همان آرتروز گردن، به معنی بیرون زدگی دیسک گردن می باشد. در جراحی دیسک گردن اقدام به اعمال جراحی از کنار مری و نای و جلوی گردن می گردد. روش درمانی جراحی گردن، زمانی استفاده می گردد که درمان های غیر جراحی مانند درمان دارویی و فیزوتراپی موثر واقع نگردد. همان طور که گفته شد، این عمل یک کار درمانی اثر بخش و موثر می باشد. پس از انجام این جراحی احتمال عفونت، درد و عدم موفقیت تقریبا صفر می باشد.  

دیسک گردن چیست؟

ماده ژلاتینی یا نوعی مفصل که در بین مهره های گردن وجود دارد، دیسک گردن نامیده می گردد. این ماده ژلاتینی منجر به ایجاد حالت لغزنده بین مهرهای گردن می گردد. وجود این ماده منجر به عدم ایجاد اصطحکاک بین مهره های گردن و آسیب به مهره ها می گردد. همچنین وجود دیسک گردن منجر به پخش شدن فشار جمجمه را روی مهره‌ها می گردد.

دیسک گردن در کل شامل مشکلاتی نظیر بد کار کردن دیسک، ایجاد ترک در دیسک، از دست دادن آب دیسک، برجسته شدن دیسک گردن، پارگی دیسک، جدا شدن قطعه ای از دیسک گردن و باریک شدن و از بین رفتن دیسک  می باشد.

آرتروز یا استئوآرتریت چیست؟

آرتروز به معنای ساییدگی و فرسایش استخوان ها و مفاصل می باشد. این ساییدگی معمولا با افزایش سن، حرکت دو استخوان مجاور بر روی هم در مفصل بین دو مهره، کاهش انعطاف پذیری دیسک و خشک شدن مایع طبیعی دیسک اتفاق می افتد. این عارضه منجر به سخت شدن حرکت دو مهره بر روی هم و ساییدگی می گردد. در نتیجه سخت شدن و ایجاد اصطحکاک در میان دیسک های گردن، ممکن است دیسک ها از جای خود بیرون بزنند و منجر به درد و ناراحتی در فرد گردد. برای اطلاعات بیشتر همه چیز درباره آرتروز گردن را در قسمت مقالات سایت مطالعه نمایید.

۰۰:۵۵
truncate dir-rtl

درمـــــان قطعــــی آرتـــــروز

 محل دیسک گردن در انسان

دیسک گردن به عنوان محلی برای عبور نخاع دقیقا در امتداد ستون فقرات و در پشت دیسکهای کانالی می باشد.

نشانه های ابتلا

مهمترین نشانه ابتلا به دیسک گردن، درد می باشد. این درد با فعالیت بیشتر و با استراحت التیام می یابد. همچنین یک سری علائم ریشه‌ای نیز دخیل می باشند. برای مثال انتشار درد از گردن به شانه، انتشار درد از گردن به بازو، انتشار درد از گردن به ساعد و انتشار درد به انگشتان دست از جمله نشانه های بیرون زدگی یا پارگی دیسک گردن می باشد.

علت بیرون زدن دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن ممکن است در سنین بالا یا سنین پایین اتفاق بیافتد. اما مهمترین عامل بیرون زدگی دیسک ژنتیک و ارث می باشد. در این افراد با افزایش سن خشکی در دیسک اتفاق می  افتد و دیسک مقاوت خود را از دست می دهد. پس از ژن سن فرد مهمترین عامل بیرون زدگی دیسک گردن می باشد. عواملی مانند خم کردن طولانی مدت سر به پایین، کار کردن های زیاد، استفاده افراطی از موبایل، پشت میز نشستن‌های طولانی و خیره شدن به صفحه مانیتور کامپیوتر یا صفحه کتب درسی، انجام ورزشهای نادرست، خوابیدن یا نشستن نادرست، سیگار و اضافه وزن از عواملی است که منجر به ایجاد دیسک کمر می گردد.

مزایا جراحی دیسک گردن

با انجام دیسک گردن می توان از تمام مشکلات نظیر درد های متعدد در ناحیه گردن، ضعف ناگهانی و شدید در دستها یا پاها، ایجاد اختلال در کنترل ادرار و مدفوع، گزگز دستها و … کاملا بهبود می یابد.

درمان های غیر تهاجمی

اولین قدم در درمان دیسک گردن ، درمانهای غیر تهاجمی یا بدون جراحی است بیمار ضروری است که از داروهای ضد التهاب استفاده نماید. در صورت عدم بهبود می توان از درمان های فیزیوتراپی نیز استفاده نمود. شایان ذکر است که در موارد بحرانی، درد شدید، ضعف عضلانی یا لاغر ی عضلات بازو ، ساعد و دست باید حتما از روش های جراحی استفاده نمود. استفاده از ماساژ بافت های عمقی گردن، استفاده از روش درمان گرما و سرما، هیدرو تراپی یا آب درمانی، تحریک الکتریکی از راه پوست TENS، کشش یا ترکشن، تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری با فیزوتراپی و کشیدن عضلات گردن با ورزش های کششی  از دیگر روش هایی است که می توان پیش از جراحی استفاده نمود.

اقدامات پیش از جراحی دیسک گردن

در روز جراحی ضروری است بیمار استحمام نموده و توصیه می گردد که ۶ تا ۸ ساعت پیش از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری گردد. همچنین وجود همراه در جراحی دیسک گردن الزامی می باشد.

به منظور عدم ایجاد خونریزی توصیه می گردد در خصوص داروهایی مصرفی پزشک را مطلع نموده و از مصرف داروهای ضد انعقاد جلوگیری نماید.

روال جراحی دیسک گردن

در جراحی دیسک گردن می توان اقدام به حذف زوائد استخوانی همراه دیسک نیز نمود.

در صورتی که بیمار با استفاده از هیچ یک از درمان های غیر جراحی درمان نگردد و در مواقع اضطراری از جراحی دیسک گردن استفاده می گردد. در این جراحی اقدام به جراحی از کنار مری و نای و دسترسی به دیسک گردن نموده و پس از برداشتن دیسکی که خراب شده، پروتزی با یا بدون استخوان جایگزین میگردد. جراحی دیسک گردن می تواند توسط یکی از روش های جراحی میکروسکوپی دیسک گردن، جراحی آندوسکوپی دیسک گردن، جراحی لیزری دیسک گردن، تزریق دیسکوژل و تزریق اوزون می باشد.

۰۲:۰۰
truncate dir-rtl

جراحی دیسک گردنی – دکتر خلیل میرزامحمدی

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله عمل دیسک کمر با لیزر را مطالعه نمائید.

 عمل میکروسکوپی دیسک

روش نوینی که به منظور جراحی دیسک گردن مورد استفاده می باشد، استفاده از میکروسکوپ می باشد. در این روش نمای واضح و سه‌ بعدی از موضع تهیه و پزشک می تواند به راحتی اقدام به اصلاح دیسک گردن نماید. جراحی میکروسکوپی دیسک گردن را می توان با توجه به مشکل بیمار از جلو یا پشت گردن انجام داد. در این عمل شکافی در گردن بیمار ایجاد و به کمک دیلاتور اقدام به باز نمودن موضع و عمل دیسک می گردد. در پایان عصب هایی که تحت فشار فتق دیسک هستند ، آزاد می گردد. به دلیل کوچکی برش، احتمال آسیب به بخش های دیگر بسیار محدود و نقاهت کوتاه می باشد.

آیا عمل دیسک گردن درد دارد؟

به دلیل اعمال بی هوشی کامل بیمار هیچ گونه دردی را درهنگام جراحی احساس نمی کند. پس از جراحی نیز درد موجود به سرعت بهبود می یابد. همچنین، دستها هم سریعا درمان شده و بیمار به زندگی طبیعی باز می گردد.

مراقبت های پس از عمل دیسک گردن

به منظور تسریع بهبود، مراقبت های پس از جراحی به مدت حداقل دو هفته از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. پس از جراحی باید داروهای تجویزی مطابق دستور پزشک استفاده گردد. بیمار ضروری است که مرخصی داشته باشد و از انجام اموری که ممکن است فشار به گردن وارد نماید، دوری کند. همچنین الزامی است که از خم شدن زیاد و حمل بار بیش از ۳ و نیم کیلو خوداری نموده. استحمام نباید تا زمان اجازه پزشک انجام شود. و ضروری است که زخم به خودی خود بسته شود. در صورت وجود تب، ترشح خون یا چرکی از زخم، مشکلات تنفسی باید پزشک را مطلع نمایید.

هزینه عمل

به منظور اطلاع از هزینه جراحی دیسک گردن ضروری است که به مطب جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مدنظر مراجعه و پس از معاینه و مشاوره، اقدام به اطلاع از هزینه جراحی نمود.

کلام آخر

جراحی دیسک گردن روشی درمانی می باشد که با کمک آن می توان نسبت به درمان مشکلات بیرون زدگی و درد دیسک گردن اقدام نمود. این عمل معمولا فاقد عوارض می باشد و دوران نقاهت مخصوصا با بهره گیری از روش میکروسکپی دیسک گردن بسیار محدود می باشد.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر