تزریق سیمان به مهره کمر

جراحی مهره با سیمان

تزریق سیمان به مهره کمر یک روش کم تهاجمی برای درمان شکستگی های مهره های ستون فقرات است. شکستگی های دردناک و گوه ای شکل ستون فقرات می تواند ناشی از پوکی استخوان و آسیب فیزیکی باشد. در صورت عدم درمان این شکستگی ها منجر به قوز ستون فقرات (کیفوز) می شوند بنابراین بیمار می تواند با انجام جراحی تزریق سیمان و بازگرداندن ارتفاع مهره با بالون و تزریق سیمان به استخوان شکسته، سریعتر بهبود یافته و خطر شکستگی های بعدی را کاهش دهد. با ما همراه باشید تا جوانب مختلف این جراحی مهم، مراقبتهای بعد از عمل و عوارض آن را بررسی کنیم.

دکتر خلیل میرزامحمدی، متخصص جراحی مغز و ستون فقرات هستند و به بیمارانی که دچار آسیب مهره های کمر هستند کمک می کنند با انجام عمل هایی مانند جراحی مهره با سیمان، سلامتی ستون فقرات خود را بازیابند و کیفیت زندگیشان بهتر شود. شما می توانید با درج اطلاعات تماس خود در کادر زیر از دکتر وقت مشاوره بگیرید و یا با دیدن صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر، درباره بیماری های مغز و اعصاب و راه های درمان آن ها اطلاعات مفیدی کسب کنید.

قبل از هر چیز با هم پاسخ دکتر خلیل میرزامحمدی به سوال عمل تزریق سیمان در شکستگی مهره های کمری را بخوانیم: با توجه به افزایش جمعیت سالمندان در این سالها،روش های کم خطر تر و سرپایی برای درمان شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در ستون فقرات ابداع شده است. یکی از این روش ها، جراحی کایفوپلاستی است که با اصلاح ارتفاع مهره شکسته، باعث اصلاح انحنا های فقرات و رفع درد های کمری در این گروه می شود. جراحی تزریق سیمان با روش کایفوپلاستی، از روی پوست و به صورت بسته و بدون بیهوشی، از جراحی های متداول متخصصین جراحی مغز و ستون فقرات است.

فیلم تزریق سیمان به مهره کمر

در فیلم زیر می توانید عمل تزریق سیمان به مهره و صحبت های دکتر درباره این جراحی را ببینید:

شکستگی ستون فقرات چیست؟

شکستگی مهره کمر

شکستگی ستون فقرات به معنی شکستن هر یک از ۳۳ استخوانی که ستون فقرات را تشکیل می دهند. شکستگی مهره ها به طور معمول در اثر عوامل مختلفی همچون پوکی استخوان و ضرباتی مانند زمین خوردن، آسیب های ورزشی یا تصادفات رانندگی رخ می دهد.

اغلب، شکستگی ستون فقرات نیازی به انجام عمل جراحی ندارد، اما روش درمانی مورد استفاده برای بیمار بریس است. با این وجود، شکستگی های شدید ستون فقرات نیاز به درمان از طریق عمل جراحی دارند. در این موارد جراح متخصص مغز و اعصاب با انجام عمل تزریق سیمان به مهره کمر این آسیب را ترمیم می کند.

چه افرادی بیشتر دچار شکستگی ستون فقرات می شوند؟

شکستگی ستون فقرات برای هرکسی می تواند اتفاق بیفتد. این نوع شکستگی بیشتر ناشی از ضربه هایی مانند سقوط و تصادفات رانندگی است. زنان و افراد بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض شکستگی ستون فقرات هستند. اگر شخصی به پوکی استخوان مبتلاست، احتمال شکستگی ستون فقرات در او بسیار بیشتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله جراحی ستون فقرات را مطالعه بفرمائید.

علاوه بر پوکی استخوان، افرادی که به برخی بیماری ها مبتلا هستند یا از داروهای خاصی استفاده می کنند، بیشتر احتمال دارد شکستگی ستون فقرات را تجربه کنند، از جمله:

 • سرطان (بیشتر در زمان شیمی درمانی یا پرتودرمانی)
 • مصرف طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها
 • پرکاری تیروئید
 • عفونت های استخوانی
 • بیماری کلیوی
 • بی اشتهایی عصبی
 • کمبود ویتامین D
 • استعمال دخانیات
 • نوشیدن بیش از حد الکل

شکستگی ستون فقرات چقدر شایع است؟

در ایالات متحده هر سال پوکی استخوان باعث بیش از ۱.۵ میلیون شکستگی می شود.

علائم شکستگی ستون فقرات

علائم شکستگی ستون فقرات

بسته به محل وقوع شکستگی، ممکن است وضعیتی به نام کیفوز ایجاد شود که در آن شکل ستون فقرات تغییر شکل می‌دهد و ظاهری قوز کرده و خمیده به شما می‌دهد. علائم دیگر عبارتند از:

 • کمردرد شدید و ناتوان کننده. درد ممکن است در هنگام بروز شکستگی شدید باشد و سپس با بهبودی به تدریج از بین برود.
 • کمردردی که با ایستادن یا راه رفتن بدتر می شود.
 • از دست دادن توان حرکت.
 • اگر شکستگی اندام های داخلی شما را تحت تاثیر قرار داده باشد، در سایر قسمت های بدن، مانند شکم، درد می کند.

تشخیص شکستگی های ستون فقرات

تشخیص شکستگی ستون فقرات

ممکن است برای تعیین اینکه آیا شکستگی ستون فقرات دارید یا خیر، به سی تی اسکن، ام آر آی یا اسکن اشعه ایکس نیاز داشته باشید. اگر پزشک شما مشکوک باشد که شکستگی شما به دلیل یک مشکل پزشکی زمینه ای (مانند سرطان استخوان) ایجاد شده است، ممکن است بیوپسی یا آزمایش های دیگر را نیز تجویز کند.

گزینه های درمانی برای شکستگی های ستون فقرات

درمان بستگی به شدت شکستگی دارد. برای شروع، پزشک ممکن است گزینه ‌های غیرجراحی، از جمله استراحت و داروهای تجویزی را برای کمک به کاهش درد و بهبود تراکم استخوان تجویز کند. اگر وضعیت شما شدید یا مداوم باشد، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

ورتبروپلاستی برای تزریق سیمان به مهره کمر

ورتبروپلاستی

پزشک ماده ای به نام سیمان استخوانی را تزریق می کند که ستون فقرات را در موقعیت مناسب خود می چسباند تا درد و بدشکلی استخوان را کاهش دهد. ورتبروپلاستی درمانی است که سیمان را به استخوان ترک خورده یا شکسته ستون فقرات تزریق می کند تا به تسکین درد کمک کند. ورتبروپلاستی اغلب برای درمان شکستگی ستون فقرات استفاده می شود. این نوع صدمات معمولاً به دلیل پوکی استخوان ایجاد می‌ شود. پوکی استخوان بیشتر در افراد مسن دیده می شود. اگر درد مداوم یا شدید دارید، ورتبروپلاستی ممکن است کمک کننده باشد.

ورتبروپلاستی می تواند درد ناشی از شکستگی های ستون فقرات را تسکین دهدبنابراین یکی از روشهای درمان شکستگی مهره های کمر است. استخوان های ضعیف شده ستون فقرات می توانند ترک بخورند یا به قطعات زیادی تقسیم شوند. این شکستگی ‌ها می‌توانند در طول فعالیت‌ هایی رخ دهند که معمولاً باعث شکستن استخوان نمی ‌شوند. این موارد عبارتند از:

 • پیچش
 • خم شدن
 • سرفه یا عطسه کردن
 • غلت زدن در رختخواب

کیفوپلاستی برای تزریق سیمان به مهره کمر

کیفوپلاستی

ابتدا یک بالون در ناحیه آسیب دیده قرار داده می شود تا از فشار بر ستون فقرات شما خارج شود. سپس پزشک سیمان استخوان را برای تثبیت مهره ها تزریق می کند. در کیفوپلاستی، ابتدا یک بالون در استخوان ستون فقرات قرار داده می شود. بالون باد می شود تا فضای بیشتری در داخل استخوان ایجاد شود. سپس بادکنک تخلیه شده و قبل از تزریقِ سیمان، خارج می شود.

مراقبتهای بعد از عمل تزریق سیمان 

بیمار بعد از عمل تزریق سیمان به ریکاوری می رود تا فشار خون، ضربان قلب و تنفس او کنترل شود. بیمار یک ساعت اول بعد از عمل باید دراز بکشد و بعد از ۱ ساعت می تواند بنشینید و بعد از ۲ ساعت می تواند بلند شود و راه برود. اکثر بیماران باید یک شب در بیمارستان بمانند و در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول باید حتماً یک نفر در خانه به شما کمک کند.

مراقبتهای بعد از عمل تزریق سیمان تا حداقل دو هفته بعد از عمل عبارتند از:

 • از خم کردن یا چرخاندن کمر خودداری شود.
 • چیزی سنگین تر از ۲.۵ کیلوگرم بلند نکند.
 • هیچ فعالیت سنگینی از جمله کار در حیاط، کارهای خانه و رابطه جنسی نداشته باشد.
 • ۲ تا ۳ روز اول یا هنگام مصرف داروهای مسکن یا شل کننده های عضلانی رانندگی نکند. اگر درد به خوبی کنترل شد و نیازی به مسکن نبود می تواند رانندگی کند.
 • بعد از تزریق سیمان به مهره کمر نباید الکل مصرف شود زیرا خون را رقیق می کند و خطر خونریزی را افزایش می دهد. همچنین الکل را با داروهای ضد درد نیز تداخل ایجاد می کند.
 • بیمار باید هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار ۵-۱۰ دقیقه بلند شود و پیاده روی کند و به تدریج زمان راه رفتن را افزایش دهد.
 • حتما قبل و بعد از تمیز کردن محل برش، دست ها شسته شوند تا زخم ها عفونت نکنند.
 • بیمار می تواند روز بعد از جراحی دوش بگیرد.
 • پانسمان روی محل برش یک روز بعد از عمل باید برداشته شود.
 • بعد از عمل تزریق سیمان به مهره کمر هر روز محل برش باید با آب و صابون به آرامی شسته و سپس خشک و پانسمان شود.
 • در این مدت نباید به محل جراحی در حمام یا استخر آب بخورد.
 • نباید لوسیون/پماد روی محل برش زده شود.
 • داروهای ضد درد باید طبق دستور جراح مصرف شوند. با کاهش درد، مقدار و دفعات آن را کاهش داده و هر زمان که درد قطع شد، مصرف مسکن نیز قطع شود.
 • داروهای مسکن می تواند موجب یبوست شود بنابراین بیمار باید بعد از عمل تزریق سیمان به مهره کمر آب زیادی بنوشد و غذاهای پر فیبر بخورد.

هزینه عمل تزریق سیمان در ستون فقرات 

هزینه عمل تزریق سیمان در ستون فقرات باتوجه به تعداد مهره شکسته یا آسیب دیده، برند سیمان مورد استفاده، هزینه های بیمارستان محل عمل و دستمزد پزشک، تغییر می کند. بنابراین برای اطلاع دقیق از برآورد هزینه های این عمل جراحی حتما با پزشک جراح مشورت کنید.

در چه شرایطی بعد از عمل تزریق سیمان به مهره کمر باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر پس از جراحی مهره با سیمان دچار علائم زیر شدید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • دمای بدن بیشتر از ۳۸.۶ درجه سانتیگراد شود.
 • برش جراحی شروع به باز شدن کند.
 • علائم عفونت مانند قرمزی، تورم، درد یا چرک کردن در زخم ها دیده شود.
 • اگر دچار مشکل در راه رفتن یا مشکلات روده یا مثانه شدید.

عوارض تزریق سیمان به مهره کمر

نشت سیمان: بخشی از سیمان می تواند از استخوان ستون فقرات نشت کند. اگر سیمان روی نخاع یا اعصاب فشار بیاورد، این امر می تواند علائم جدیدی برای بیمار ایجاد کند. قطعات ریز این سیمان نشت‌ شده نیز می‌تواند وارد جریان خون شده و به ریه‌ ها، قلب، کلیه ‌ها یا مغز منتقل شود. به ندرت، منجر به مرگ شود.

بروز شکستگی های دیگر: این روش ها ممکن است خطر شکستگی در استخوان های ستون فقرات مجاور را افزایش دهد.

نتیجه گیری

نتایج مطالعه در مورد اثربخشی ورتبروپلاستی متفاوت است. مطالعات جدید تر نشان می دهد که ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی اغلب درد ناشی از شکستگی های ستون فقرات را برای حداقل یک سال تسکین می دهند. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما درباره تزریق سیمان به مهره کمر پاسخ داده باشیم. شما میتوانید از طریق درج دیدگاه در کادر زیر اطلاعات و تجربیات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بدانیم

عوارض جراحی دیسک گردن

عوارض جراحی دیسک گردن نیز مانند عوارض تمامی جراحی‌ها اجتناب ناپذیر است. عوارض یک جراحی معمولا برای همه افراد اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است برخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر خلیل میرزامحمدی

دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر