شماره تماس

02186083029
تعیین نوبت با هماهنگ قبلی

نشانی مطب

تهران ،شریعتی، بالاتر از میرداماد، کوچه کاظمیان، پلاک ۲ واحد ۴

ساعت کاری مطب

یکشنبه ها و سه شنبه ها ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۱
پنج شنبه ها ساعت ۱۰ تا ۱۳

تومورهای مهره گردنی

تومورهای مهره گردنی
تومورهای مهره گردنی

آیا شما درباره تومورهای مهره گردنی اطلاعات کافی دارید؟ این تومور ها جزو خطرناک ترین مشکلات دستگاه عصبی می باشند. با رشد این تومورها به نخاع و ستون فقرات، فشار زیادی وارد می شود و موجب بروز اختلالات عصبی می گردد. در برخی اوقات رشد تومورهای مهره گردنی عواقب جبران ناپذیری مانند فلج شدن بدن را در پی دارد.

تومورهای مهره گردنی چیست؟

تومورهای مهره گردنی به دلیل وجود اختلال در فرایند تولید و تقسیم سلول ها تشکیل می شود. تومور  به شکل توده در هر قسمتی از بدن دیده می شود و با گذشت زمان رشد کرده و بزرگ می شود. تومورهای مهره گردنی در قسمت مهره های گردنی ایجاد می شود و این قسمت را درگیر می کند. اگر تومور در قسمت درونی و یا بیرونی نخاع در قسمت گردن ایجاد شود، به آن تومور نخاع گردن می گویند. علت بروز این تومور مشخص نیست.

گاهی اوقات به دلیل متاستاز سلول های سرطانی سایر قسمت های بدن مانند ریه ها، کلیه ها، سینه ها  و غیره،  ستون فقرات درگیر این مشکل می شود. در برخی موارد وجود نقص ژنتیکی عامل ایجاد تومور می باشد. از دلایل ایجاد تومورهای مهره گردنی می توان به قرار داشتن در برابر اشعه ها و مواد شیمیایی نیز اشاره کرد. تومورهای مهره گردنی به دو نوع خوش خیم و بد خیم دسته بندی می شوند. مشکلات ایجاد شده به نوع تومور دارد.

نشانه های وجود تومورهای مهره گردنی

 1. داشتن احساس درد شدید در ناحیه گردن: در بعضی مواقع درد از گردن به سمت بازوها، دستها و باسن کشیده می شود.
 2. داشتن احساس ضعف و بی حسی در قسمت گردن
 3. داشتن احساس درد و بی حسی در قسمت کتف و شانه ها
 4. وجود اختلال در عملکرد مثانه و روده
 5. کاهش حساسیت بدن نسبت به گرما و یا سرما
 6. فلج شدن از قسمت گردن به سمت پایین بدن: در اثر بزرگ شدن تومور و وارد شدن فشار زیاد به نخاع فرد فلج می شود.

انواع تومورهای مهره گردنی بر اساس ناحیه قرار گرفتن تومور

 1. تومور استخوان: این نوع تومور بر روی استخوان مهره و یا بافت اطراف مهره تشکیل می شود. این نوع تومورها به دو گروه تومور های اولیه و ثانویه تقسیم می شوند.
 2. تومورهای اولیه: منشاء تومورهای اولیه، استخوان مهره و یا بافت اطراف می باشد. در اغلب اوقات این تومورها سرطانی نیستند و به آهستگی رشد می کنند. در برخی مواقع نیز می تواند باعث ایجاد خطرات و مشکلات جدی برای بیمار شود. استئوما، کوردوما، سارکوم استئوژنیک، کندروسارکوم، استئوبلاستوما و سارکوم ایوینینگ از شایع ترین تومورهای مهره گردنی نوع اولیه می باشند.
 3. تومورهای ثانویه: این تومورها حاصل متاستاز سلول های سرطانی قسمت های دیگر بدن می باشند. در اکثر اوقات سرطان پروستات، سینه و ریه، باعث بروز این نوع تومور می شوند. انتقال سلول های سرطانی معمولا به وسیله جریان خون اتفاق می افتد. این نوع تومور تهاجمی بوده و رشد سریع تری دارد. برای درمان این نوع تومور از روش پرتو درمانی و شیمی درمانی همراه با روش جراحی استفاده می شود.
 4. تومورهای اینترادورال: این نوع تومور در داخل نخاع تشکیل می شود و به نخاع و ریشه های عصبی نخاع صدمه می رساند. عوارض این نوع تومور برای بیمار خطرناک است و موجب بی حس شدن اندام و یا فلج شدن بدن می گردد. تومورهای مهره گردنی اپاندیموما، آستروسیتوما و آنا بلاستوما  جزو این گروه می باشند.
 5. تومورهای اکسترادورال: این نوع تومور در درون ستون مهره ها و در قسمت کانال نخاع ایجاد می شوند ولی در بخش خارجی نخاع و ریشه های عصبی نخاع قرار می گیرند. اکثر اوقات این نوع تومورها خوش خیم می باشند و سرعت رشد آنها کند می باشد. تومورهای مهره گردنی مننژیوما، نوروفیبروماها و شوانوماها از این دسته اند. تومورها مننژیوما بیشتر در خانم های میانسال و سالمند دیده می شود.

چگونگی تشخیص تومورهای مهره گردنی

 1. فرد با علائم تومور مانند احساس درد و یا بی حسی در برخی اندام به پزشک مراجعه می کند.
 2. بررسی پرونده پزشکی بیمار توسط پزشک متخصص
 3. انجام معاینه فیزیکی و عصبی
 4. انجام عکس برداری
 5. انجام آزمایش های مربوط برای تشخیص نوع تومور و موقعیت تومور
 6. اسکن هسته ای استخوان
 7. رادیو گرافی ستون مهره ها
 8. انجام ام آر آی
 9. انجام سی تی اسکن
 10. آزمایش مایع مغزی نخاعی
 11. توموگرافی با نشر پوزیترون
 12. میلوگرام جهت ارزیابی نخاع و ساختار ستون مهره ها
 13. نمونه برداری از بافت تومور یا انجام بیوپسی
 14. انجام آزمایش هایی برای تشخیص سرطان و یا عدم وجود سرطان در قفسه سینه، ریه ها و دستگاه گوارش

جراحی تومورهای مهره گردنی

تومور های واقع در قسمت مهره گردنی از نوع پیشرونده می باشند که باید حتما و خیلی سریع درمان شوند. انجام جراحی روش های مختلف دارد.

 1. جراحی میکروسکوپی: در این روش جراحی، پزشک یک برش کوچک در محل قرار گرفتن تومور ایجاد می کند و با کمک میکروسکوپ، تومور را خارج می کند. در این روش عوارض کمی ایجاد می شود و به اعصاب گردن نیز آسیب نمی رسد.
 2. جراحی دکمپرشن: هنگامی که تومور رشد کرده و فرد با علائم بی حسی  و بی حرکتی مواجه می شود، از این روش جراحی انجام می شود. این روش، جراحی باز نخاع محسوب می شود. در این جراحی قسمت هایی از ستون مهره ها برداشته می شود تا پزشک دسترسی بیشتری به موقعیت تومور داشته باشد. بعد از خارج کردن تومور، مهره ها به سر جایشان برگردانده می شوند.
 3. جراحی بازسازی مهره ها: اگر نوع تومور استخوانی باشد، به مهره ها و ریشه های عصبی آسیب وارد شده است. پزشک بعد از برداشتن تومور، بازسازی و ترمیم مهره ها را با روش کایفوپلاستی و یا ورتبروپلاستی انجام می دهد. در این روش از تزریق سیمان مخصوص جهت ثابت کردن استخوان استفاده می شود.
 4. شیمی درمانی و پرتودرمانی: زمانی که دسترسی به تومور امکان پذیر نباشد و یا تمام تومور برداشته نشده باشد، از این روش ها استفاده می شود.

عوارض جراحی تومورهای مهره گردنی

 1. عفونت محل جراحی
 2. عفونت های سیستمیک
 3. ترومبوز وریدی عمقی
 4. عوارض جراحی در کسانی که بیماری زمینه ای دارند و یا استروئید مصرف می کنند، بیشتر مشاهده می شود.

خلاصه مطلب

تومورهای مهره گردنی یکی از خطرناک ترین تومورهای دستگاه عصبی هستند، که با رشد آن ها فشار زیادی به ستون فقرات وارد می شود. در این مقاله به انواع تومورهای مهره گردنی و درمان آن ها پرداختیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دکتر خلیل میرزامحمدی
دکتر خلیل میرزامحمدی

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدول محتوا

جدیدترین مقالات

با کلیک بر روی دکمه زیر در مورد جراحی پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید.

پاپ آپ دیسک کمر